+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Georgia 0 ‘Keeffe Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Georgia 0 ‘Keeffe Hakkında Bilgi
  Georgia 0 ‘Keeffe Hakkında Bilgi  Georgia 0 ‘Keeffe Hakkında Genel Bilgi


  Georgia 0'Keefe.jpg


  Georgia 0 ‘Keeffe (1887- 1986)

  Wisconsin’de Sun Prairie yakınlarında bir çiftçinin kızı olarak dünyaya geldi. On sekiz yaşında Art lnstitute’da sanat eğitimi almaya başladı. Geçirdiği tifüs hastalığından sonra 1907’de New York’a taşınarak Art Student’s League’e devam etti. Bir yıl sonra tahsilini yanda bıraktı ve Chicago’da reklam grafikçisi olarak çalışmaya başladı. Görme yetisinin zarar gördüğü ağır bir kızamık geçirdikten sonra, 1910’da mesleğini bırakmak zorunda kaldı.

  1915: Yeni Bir Yöneltim 1912’de yeniden resme yönelen O’Keeffe iki yıl sonra South Carolina’da Columbia College’e sanat dalında doçent olarak atandı. 1915 güzünde sanatta yeni bir başlangıç yapmaya karar verdi. Bunu izleyen zamanda organik ve ornamental-geometrik biçimli kömür resimler yaptı. O’Keeffe bu resimlerini New York’ta yaşayan bir arkadaşına gönderince, arkadaşı sanatçının kesin arzusuna karşı gelerek, bu yapıtları Alfred Stieglitz adındaki fotoğrafçıya iletti. “291” adlı avantgard galeriyi yöneten Stieglitz, bu resimlere hayran oldu ve ertesi yıl, aralarında Teksas manzarasını yansıtan renkten yana yoğun suluboyaların da bulunduğu O’Keeffe’in tablolarından oluşan ilk kişi sel sergisini düzenledi.

  1918’den Sonra: Çiçek Resimleri O’Keeffe yeniden geçirdiği bir hastalık yüzünden 1918’de öğretmenliği bırakmak zorunda kalınca, Stieglitz kendisine maddi destek verdi. Sanatçı New York’a taşındı. Fotoğrafçının kendisini gösteren açık fotoğraflar sayesinde, kendinden emin bir biçimde hareket eden O’Keeffe, avantgard sahne sanat sahnesinde ünlü bir kişi haline geldi. Müziğe uyarak yaptığı soyut yapıtlardan sonra, 1920’de Pflaumen (Erikler) adlı ölüdoğayı yaptı. Sanatçı bu tablosunda ilk kez süjeyi büyütme hilesine başvurarak geleneksel natürmorttan ayrıldı. Tasvirlerini başlıca önemli olanlara indirgeyerek soyut ile somut arasında bir senteze ulaştı.
 2. Acil

  Georgia 0 ‘Keeffe Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder