+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Mustafa Esirkuş Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mustafa Esirkuş Hakkında Bilgi
  Mustafa Esirkuş Hakkında Bilgi  Mustafa Esirkuş Hakkında Genel Bilgi


  Mustafa Esirkuş.jpg

  Mustafa Esirkuş ( 1921- 1989)

  1921 de İstanbulda dünyaya geldi. 1948de İDGSA resim bölümünden Bedri Rahmi Atölyesinden mezun oldu. Akademideki öğrencilik döneminde, yakın atölye arkadaşlarıyla 10’lar gurubunun kuruluşuna katıldı.

  Bir süre, Gemlik Lisesinde resim öğretmenliği yaptı.
  Resmin yanında heykel sanatına da yakınlık duydu. Denizden ağ çeken balıkçılar konusu çevresinde yoğunlaşan resimlerinde, koyu mavi ve gri tonları egemendir.
  Mustafa Esirkuş, Anadolu'nun köylü ve balıkçılarının gerçek yaşamını aynı yalınlık ve duyarlıkla yansıtan, doğa ve insanı yalnız renk ve lekelerle anlatan eserler üretti.

  Figürü biçim-bozma estetiği yönünde değerlendirdiği resimleri, yöresel konulara yönelik çabaların gelişmesinde etkili olmuştur.
  Sanat yaşamı boyunca ulusal ve uluslararası karma sergilerde yer alan Esirkuş, 19 kişisel sergi gerçekleştirdi. Eserlerinde genel olarak balıkçıları resmeden Esirkuş'un aldığı ödüller arasında 1965 Akademi Sanat Ödülleri birincilik ödülü, 1969 Devlet, Resim Sergisi 2. ödülü, 1969 İstanbul Operası Teşvik Ödülleri 1. ödülü, 1973 Cumhuriyetimizin 50. Yılı Sergisi Atatürk ve Cumhuriyet ödülü, 1979 Akbank Resim Yarışması 1. ödülü bulunuyor.

  " ..İnsanları ve çevresini folklorik bir yöreselliğe, soğuk bir natüralizmin gerçekçiliğine düşmeden ve yalın üslûpla, renklerle, lekelerle veren Mustafa Esirkuş, içli, duygulu, yanık ezgili resimleriyle bir türkü çığırır bize sanki. Gösterişten uzak, arı ve özgün çabasıyla, kendi bildiği, beğendiği türde, özgür kişiliğiyle yoğurmuştur resimlerini." sözleriyle Esirkuş'un resimlerini değerlendiren Güner Somtürk, sanatçının eserlerini bir sis perdesi arkasından görülen gizemli bir anlama bürünmüş, yalnız yanık ezgisi duyulan resimli türküler olarak niteliyor.

  İstanbul Resim ve Heykel Müzesi restorasyon atölyesindeki uzmanlık görevinden 1977'de emekli olan Esirkuş 1989 da İstanbul’da vefat etmiştir.
 2. Acil

  Mustafa Esirkuş Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder