+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Şifalı Bitkilerin Faydaları (Geniş Bilgi) Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Şifalı Bitkilerin Faydaları (Geniş Bilgi)
  Şifalı Bitkiler nelerdir?

  Arkadaşlar sizce şifalı bitkiler nelerdir bana kısaca açıklar mısınız?
  Şifalı Bitkiler nelerdir.gif
  Acı bakla : SemenLupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.
  Acı elma yağı : SalviaTriloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyiedici ve antiseptik olarak kullanılır.
  Acı yonga : LignumQuassiae İştah açıcı, kuvvet verici
  , kurt ve ateş düşürücü
  Acıağaç : İştah açar,hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide,bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarınıkeser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker.Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacakolursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.
  Adaçayı : Mide vebağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenliçalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsüyumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyunakatılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazlaiçilmemelidir.
  Adamotu : Zehirli birbitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.
  Ahlat (Yabanarmudu ) : Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yarayasürülür.
  Ahududu : Kanıtemizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir veidrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.
  Alıç : Asabiçarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür.Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğive göğüs nezlesinde faydalıdır.
  Altınotu : HerbaCeterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricenkullanılır.
  Amber : Ambra GriseaKaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinselarzuyu artırır.
  Anason : Hazmıkolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mideve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishalikeser.
  Anason : Kullanılankısmi, meyvalari ve yapraklaridir. Meyveleri tamamen olgunlastiktan sonratoplanir ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mideve barsak gazlarini söktürür. Idrar artirir. Migren agrilarini keser. Astim,nefes darligi ve bronsitte görülen sikayetleri giderir.
  Anason yağı : Oleumanisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.
  Andız kökü : RadixHelenii Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurtdüşürücüdür.
  Ardıç : Kozalaklarimavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.
  Ardıç tohumu : FructusJuniperi İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.
  Aslanağzı : Balgamsöktürür. Bronşitte rahatlık verir
  Asma : Yaprakları ileyapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshalidurdurur.
  Aspir : Flos CarthamiRomatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adetgetiricidir.
  Ayı üzümü : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşidüşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostatbüyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.
  Ayrıkotu : Bitkininetli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halkilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumlarıdüşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.
  Ayva : İshal vedizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsakiltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.
  Badem : Aci bademinuçucu yagi, iyi bir koku ve tat giderici (balik yagina ilave edilir) ve hafifbir dezenfektandir. Badem tohumlari, badem surubu hazirlanmasinda kullanilir.Çocuklar için iyi bir müshildir. Kremlerin terkibine girer. Meyve kabugu halkarasinda bogaz agrilarina karsi kullanilmaktadir.
  Badem : Bedeni vezihni yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihaplarıgiderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.
  Badem yağı : OleumAmygdalae Dahilen müshil, haricen yumuşatı- cı ve yara iyi edici olarakkullanılır.
  Bakla : İdrar yollarınıtemizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kumve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  Baldıran ( Ağuotu) : Nemliyerlerde yetişen, 1-2 metreboyunda zehirli bir bitkidir.Ev ilaçlarında kullanılmaz.Tıpta, özellikle dişçilikalanında kullanılır.Ağrı kesici, spazm giderici ve siyatik, tetanoz ileepilepsi hastalıklarinin tedavisinde kullanılır.
  Balıkotu : FructusCocculi indici Dahilen kurt düşürücü, sara nöbetlerini azaltıcı olarakkullanılır. Tehlikeli bir drogdur.
  Bamya : Meyvesi beşbölmeli,tohumları yuvarlak ve yeşilimtrak gri renkte bir sebze. Faydalı birsebzedir. Yaş veya kuru olarak sarf edilir. Konserveleri de yapılır. Meyvelerimüsilajlıdır.Kabızlık tedavisi ve barsakların düzenli çalışması içinfaydalıdır.
  Bamya çiçeği : FlosHibisci Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanlarıolgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsız bir drogdur.
  Banotu : Yumuşaktüylü, otsu bir bitki. Gavur haşhaşı adıyla da bilinmektedir.Meyve çok tohumluve bir kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür.Altı türü vardır. (SiyahBanotu) ile (Mısır Banotu) tedavi sahasında kullanılır. Mısır Banotu Malatyacivarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. SiyahBanotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Meyvaları çanakyapraklar tarafından sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içindegri esmer renkli, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohumbulunur.Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar,bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonraalınır, güneşte ya da 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur. Kuvvetli biruyuşturucu ve ağrı kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesinikolaylaştırır. Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb olan bir bitkidir.
  Besbase : RhizomaPolypodii Müshil, safra ve balgam söktürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.
  Bezelye : Taze vedonmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folikasit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.
  Biberiye ( Kuşdili otu) : 1-2 myüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki.Kuşdili olarak dabilinir.Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organikasitler ve glikozit elde edilir. Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü vesafra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır.Ayrıca hazımsızlığı giderir.

  Biberiye yağı : OleumRosmarini Haricen romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılır.
  Boru çiçeği ( çan çiçeği ) : Nefes darlığı , bronşit ve astımın sebep olduğurahatsızlıkları giderir.
  Böğürtlen : Dikenli veçalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde, çit, yol ve hendek kenarlarındaçok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir.Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçekaçmadan toplanır, gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitlerihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcikve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.
  Brokoli : Kanserekarşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyumiçerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini giderenbrokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak veakciğer kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz.Kadınlarda göğüs kanserini önler. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığınakarşı etkili. Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole’ adlıbir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarınıengelliyor. Ayrıca brokolinin diğer bir özelliği de, spinabifida hastalığını(doğuştan belkemiğinde son omurun kapanmamış olması) önlemesi.
  Buğday : Lifli gıdalarsağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilenkepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğdayunundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar vekabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudunözümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyelolarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanseriniönleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz dahazordur
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Anason maydanozgillerden bir bitkidir. Genelikle bebeklerdeki gaz sancısı, uykusuzluk ve huzursuzlık gibi problemlerde kullanılır. Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak çok faydalıdır. Tüm bitkilerde olduğu gibi anasonu kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Acıağaç :
  İştah açar, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide,
  bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser,
  taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurur.
  Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide
  bulantısı ve kusma yapar.
 4. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Baldıran ( Ağuotu) :
  Nemli yerlerde yetişen, 1-2 metre boyunda zehirli bir bitkidir.Ev ilaçlarında
  kullanılmaz.Tıpta, özellikle dişçilik alanında kullanılır.Ağrı kesici, spazm giderici ve
  siyatik, tetanoz ile epilepsi hastalıklarinin tedavisinde kullanılır.

 5. Fatma
  Administrator
  Bitkiler bir çok yararı vardır ama onları düzgün kullanma şartıyla bazı bitkileri çok tüketmek yada yanlış tüketmek bizde kalıcı hasarlar bıraka bilir bundan dolayı kullanmadan önce kesinlikle araştırmak lazım

+ Yorum Gönder