+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Kimyon Yağı - Kimyon Yağı Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kimyon Yağı - Kimyon Yağı Faydaları
  Kimyon Yağı hakkında bilgi?

  Kimyon tohumu ve yağı, Romalılardan bu yana nemli bir baharat ve yağ olarak kullanılmaktadır. Kimyon yağının antiseptik, antioksik, antibakteriyel, hazmı kolaylaştırıcı, idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.


  KULLANILIŞI: Kimyon yağı haricen; kızdırıcı olarak adele ağrılarında ve romatizmal rahatsızlıklarında kullanılır. Tatlı Badem Yağı gibi taşıyıcı yağlara ilave edilerek (20 cc taşıyıcı yağda 10 damla) kullanılır. Cilde sürüldükten sonra güneşe maraz bırakılmamalıdır. Dahilen; idrar artırıcı, sindirim sisteminde gaz giderici, ağrı dindirici. Hazmı kolaylaştırıcı olarak kullanılır, Sinir sistemi üzerine olumlu etkisi olduğu, migren ve başağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Dahilen; şeker parçası üzerine 5-6 damla damlatılarak alınır. Yemeklerde istenirse baharat olarak kullanılır. Ayrıca kimyon yağı, sindirim, sinir ve adale sistemlerinde buhar terapisi uygulanarak da kullanılmaktadır. (Dikkat! Kimyon yağının fototöksi etkisi nedeniyle haricen kullanıldığında kesinlikle güneşe maruz bırakılmamalıdır.

  Hamilelik döneminde kullanılmamalıdır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Maydanozgiller familyasından bir bitkidir. Kimyon yağı, Gaz söktürür. Anne sütünü arttırıcı. Regl düzenleyicidir. Ayrıca kimyonun Keskin, acı ve biraz sert bir tadı vardır. Özellikle et yemeklerine katılır
+ Yorum Gönder