+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Ekinezya çayı Zayıflatır Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ekinezya çayı Zayıflatır Mı
  Arkadaşlar sizce ekinezya çayının zayıflatma etkisi var mı kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ekinezya çayı Zayıflatır Mı Hakkında Bilgi


  Ekinezya Çayı : 1 çay kaşığı bitki1 bardak soğuk suda kaynama noktasına kadar 30 dak. İçinde ısıtılır.

  Tavsiye edilen dozajlar..


  Koruyucu amaçlı: Ekinezya çayından 3 kere her seferinde 1 – 4 ml olmak üzere günde toplam olarak 3 – 12 ml arası alınabilir.

  UYARI : Bilinen bir yan etkisi yoktur. Aşırı dozajlar mide bulantısına yol açabilir. 6 haftadan fazla süre kullanmak tavsiye edilmemektedir. İki hafta ara vermek yeterli bir önlem olabilir. 2 yaşından küçük bebeklerde, tüberkülozlu hastalarda ve romatizmal arterit ve lupus gibi otoimmün hastalarında immün fonksiyonlarını uyardığı için kullanılmaması yerinde bir tedbir olacaktır.

  Botanik Bilgi :

  Asteraceae(Compositae) familyasından otsu, çok yıllık bir bitkidir.Gövdesi kalın ve tüylüdür. Yaprakları uzun ve mızrağımsı olup tepedekiler sapsız alt taraftakiler ise uzun saplıdır.Çiçekleri eflatun renginde ve çok sayıda boru seklinde çiçeklerden oluşmuş konik bir disk seklindedir. Bilinen Bileşimi : Özellikle immün sistemini desteklemeyle ün salmış bir bitkidir.Beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik ederek immün sistemi destekler. Güçlü antibakteriyel ve anti viral özelliklere sahiptir.

  Ekinezyanın Faydaları..

  - Soğuk algınlığı, grip, herpes, sinüzit, saman nezlesi, solunum hastalıkları; anti iltihabi hastalıklarda çok faydalıdır.Yapılan araştırmalara göre ekinazya nezlenin 12 klinik septomunu azalttigi bulunmuştur. Nezlenin ilk işaretleri görüldüğünde alınmalıdır.Sık sık tekrarlayan yerleşik müzmin bronşit, Sinüzit de koruyucu olarak da kullanılabilir.Ayrica grip ve kulak enfeksiyonlarında da faydalı olduğu tespit edilmiştir. - Vücudun savunma hattını virüslere karşı korur.
  - Egzama, çıbanlar, kesikler, yanıklar ,sedef, sivilce,yaralar, ülser, kurdeşen v.b deri hastalıklarında büyük derecede iyileşme sağla

 3. Fatma
  Administrator
  Eknezya çayı zayıflama amaçlı pek kullanılan bir bitki değil daha çok kışın soğuk algınlığında kas ve eklem ağrılarında oldukça faydalıdır.
+ Yorum Gönder