+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Ay çiçeğinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ay çiçeğinin Faydaları
  Lütfen arkadaşlar bana hemen ay çiçeğinin faydaları ile ilgili bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ay çiçeğinin Faydaları Nelerdir

  Sarı renkte, büyük çiçekler açan ayçiçeği vitamin ve protein açısından zengin, bol enerji veren, besin değerleri yüksek bir besindir. Ayçiçeğinde A, E, K ve B grubu vitaminlerinin yanında, çok az bitkide bulunan, D vitamini de bulunur..

  Ayçiçeğinin Faydaları: Ayçiçeğinin tohumları olan ayçekirdeği, kolesterolü düşürmeye ve damar sertliğini gidermeye yardımcı olur. Vücuda ve zihne enerji ve kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kalp ve sinir hastalıklarına karşı faydalıdır. Özellikle hastaların ve gelişme çağındaki çocukların ihtiyaç duyduğu pek çok protein, vitamin ve mineralleri barındırdığı için iyileşmeyi hızlandırır ve vücut gelişimini destekler. Kansızlığı iyi gelir..

  Ayçiçeği Nasıl Kullanılır? Ayçiçeğinin, ayçekirdeği dediğimiz, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağı kullanılır. Ayçiçeği Yağı sindirimi kolay bir yağ olduğu için yemeklerde ve salatalarda tercih edilir.

 3. Fatma
  Administrator
  Ay çiçeği çok verimli bir bitkidir, ülkemizde marmara, trakya bölgesinde yetişmektedir. Ay çiçeğinden elde edilen yağlar yurt dışına ihracat ediliyor.
+ Yorum Gönder