+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Güzelavrat Otu Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güzelavrat Otu Neye Iyi Gelir
  Arkadaşlar hemen bana güzelavrat otunun neye iyi gelebileceği hakkında bilgi verir misiniz? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Güzelavrat Otu Nelere İyi Gelinebilir Kısaca Bilgi

  Kullanılan Kısımları: Yapraklan, kökü, filiz uçları
  Toplama Zamanı : Kökler bitki çiçek açmadan evvel tomurcukta iken, 2 veya 3 yıllık kökler çıkarılır. Yapraklar çiçekli iken (Haziran – Eylül) aylarında toplanır.

  Kullanıldığı Yerler:

  Dahilen: Ağrı kesici, spazm giderici, ter, süt ve mide ifrazatını azaltıcı, astım nöbetlerini durdurucu etkileri vardır. Castritte, idrar enkontinansında spermatorede, kurşun zehirlenmelerinde, spazmodik kabızlıkta, vasıta tutmasında, basurda meniere sendromunda, (baş dönmesi, bulantı, kusma, çınlama ve sağırlık belirtileri olan iç kulak fonksiyon bozukluğuna bağlı bir hastalık), veremlilerin fazla terlemelerini kesmek için. Parkinson tedavisinde, sinir, guatr, trikotoksikozlar vs hastalıkların tedavisinde, bazı kalp hastalıklarında, Kataral, bronşitlerde, sinirsel rahatsızlıklarda, düşük tansiyonda, sakinleştirici olarak öksürükte kullanılır.
  Kullanılışı: Güzel avrat otu yaprakları toz haline getirilir, günde 0,15 – 0,20 gr içilir. Kökleri uyku hastalığından ileri gelen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Zehirli bir bitkidir. 1 gr büyük bir insanı öldürmeye kafi gelir. Tohumundan 10 adedini yemekte ölüme sebep olur.
  Kullanıldığı Yerler:
  Dahilen: Bitki iştah artırıcı, yara iyi talıklannda ve egz far.
  Haricen: Bitki toz iç yağı veya Bitki kaynatılır, su deriye kompres yapılır.

 3. Fatma
  Administrator
  Patlıcan familyasından olana güzelavrat otu kireçli topraklarda yetişir, boyu yaklaşık 180 cm kadar uzar ve siyah meyve veren bir bitki türüdür.
+ Yorum Gönder