+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Incirin faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Incirin faydaları nelerdir
  Arkadaşlar bana hemen incirin faydaları hakkında bir kaç bilgi verir misiniz? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  İncirin faydaları hakkında bilgi

  - İncir, içerdiği yüksek orandaki liflerle bedene giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.
  - Sindirimi kolaylaştıran incirin, bedeni bakterilere karşı koruyan etkileri de vardır.

  İncir.jpg


  - İncir içerdiği yüksek orandaki kalsiyum ve fosforla kemik ve dişlerin oluşumu ile sağlıklarını garantiler. İncirin içerdiği kalsiyum, diğer besinlerdekine göre daha kolay sindirilir. Süt içemeyen kişilerin incir yemeleri öğütlenir.
  - İncir, içerdiği ‘benzaldehit' adlı Maddeyle kanserli hücrelerin büyümesini önler, kansere karşı etkili olur.
  - Kuru incirden hazırlanan infüzyon, özellikle çocuklarda korkusuzca kullanılabilen etkili bir müshildir. Bunun için iki-üç kuru incir doğranır. Üzerine kaynar Su dökülerek 10-15 Dakika demlendirilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan Günde 2-3 bardak içilir.
  - Körpe incir yapraklarının sütü siğile karşı etkilidir. Bu etkiyi sağlamak için körpe incir yaprağından sızan süt siğile sürülür.
  - Körpe incir yapraklarının ezilmesiyle hazırlanan yara lapası, çıbanların olgunlaştırılması ve baş verip delinmesinde etkili olur.
  - Kurutulmuş incir yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyon, Hemoroit (basur) ve çıbanlara karşı etkilidir. Körpe incir yaprakları, havadar ve güneş görmeyen bir yerde kurutulur. Bu yapraklar parçalanır. 2-3 tatlı kaşığı kurumuş yaprak bir bardak Suda 30 dakika kadar kaynatılır. Böylece hazırlanan dekoksiyonla ıslatılan bez basur memesine sürülür ya da çıbanlara sarılır. Hemoroite karşı bu dekoksiyondan günde 2-3 bardak içilir.

 3. Fatma
  Administrator
  İcir çok yüksek oranda şeker içeriyor bu nedenle şeker hastaların tüketmesi doğru değildir. İncir bağırsakları çalıştırmaya yardımcıdır. Ayrıca incirin için çekirdekleri ile ezip yüzünüze sürdüğünüzde faydasını göreceksiniz.
+ Yorum Gönder