+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Zeytinin faydaları nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zeytinin faydaları nelerdir
  Arkadaşlar bana hemen zeytinin faydaları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz? 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Zeytinin faydaları hakkında bilgi

  Yukarıda sayılan kimisi cidden yüksek besin değerlerinin yanı sıra;

  o Zeytinden elde edilen zeytinyağı kalp dostudur: Zeytinyağı kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür. Damar tıkanıklıklarını önlemede yardımcı olur. Tansiyonun kontrol altında tutulmasında önemli rol üstlenir. Zeytinyağını bol bol tüketen Ege bölgemizin insanında, özellikle Ayvalık ve civarında kalp hastalığı riskinin düşük olması bir rastlantı değildir.

  Zeytinin faydaları.jpg

  o Zeytin ile zeytinyağı, kanseri önleyici maddeler içermektedir.

  o Zeytin ve zeytinyağının yüksek tansiyonu düşürücü etkilen de vardır.

  o Zeytinyağı, bedenin yaşlanmasını geciktirir: Besinler bedenimizde enerjiye çevrilirken oksidan denilen bazı maddeler ortaya çıkar. Zeytinyağı, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir. Bedenimizdeki kireçlenmeleri önler.

  o Zeytinyağı, sindirimi kolaylaştırır: Sindirim için gerekli olan mide asitlerini azaltmaz. Sindirime yardımcı olan salgıları destekler. Safra kesesini kolesterolden temizler. Kabızlığı önleyerek bağırsakların daha düzgün çalışmasını sağlar.

  o Zeytinyağı, çocukların beslenmesinde dirimsel rol oynar: Bu yağın içerdiği yağ asitleri ana sütününkine eşdeğerli olup çocuklarda kemikleri güçlendirir. Zeytinyağının içerdiği E vitamini, çocukların sağlıklı büyümelerini sağlar.

  o Zeytinyağı, güzelliğimize katkıda bulunur: Cildimizi ve saçlarımızı besleyen zeytinyağı, cildin genç görünmesini ve saçlarımızın gürleşip parlamasını sağlar.

  o Son olarak zeytinyağı ağacının yaprağı ile eczacılıkta tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır
  .

 3. Fatma
  Administrator
  Kuranı kerimde geçen besinlerden biride zeytindir. Zeytin hem lezzetli hemde sağlık için faydalıdır. Özelikle kalp ve damar rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır.
+ Yorum Gönder