+ Yorum Gönder
Açıköğretim Sistemi ve Sınavlar Forumunda KPDS sınavı hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  KPDS sınavı hakkında
  KPDS sınavı hakkında


  Sınav süresi 3 saattir (180 dakika). Almanca, Fransızca ve İngilizce'den yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli testler kullanılır. Diğer dillerde sınav, test hazırlanabildiği takdirde bu yolla, test hazırlanamadığı takdirde, Türkçe'ye ve yabancı dile çeviri şeklinde yapılır. Çeviri için 150-200 kelimelik metinlerden yararlanılır. Sınavlarda sözlük ve sözlük görevi yapan yardımcı araçlar kullanılmaz.

  Çoktan seçmeli testlerin uygulandığı sınavların cevap kâğıtları ÖSYM'de optik okuyucu ile okunacak ve her doğru cevap için bir puan verilecektir. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak puanları bulunacaktır. Test hazırlanamayan dillerde çeviriler ÖSYM'de kurulacak olan jüriler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme 100 tam puan üzerinden yapılır.

  Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,
  90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,
  80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,
  70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,
  60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,
  50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi,
  olarak değerlendirilir.
  Bu seviyelerden hangilerine ne miktarda tazminat ödeneceği ilgili mevzuata göre tespit edilir.
  KPDS Kılavuzlarında, sınav esaslarının son şekli ve adayların Başvurma Belgelerini doldurmalarında onlara yardımcı olacak "İlçe Kodları", "Kurum Kodları", "Unvan Kodları", değişik amaçlar için kullanılacak dilekçe örnekleri verilmektedir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  KPDS sınavı eskiden dil sınavı olarak geçmekteydi günümüzde dil sınavı için YDS sınavına girilmektedir. KPDS sınavı yerini YDS sınavına bırakmıştır. YDS sınavı ile birden çok dil sınavına girilebilmektedir. YDS sınavı günümüzde elektronik ortamda yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder