+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Sinema Sanatçıları Forumunda Gülsüm Kamu Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gülsüm Kamu Kimdir
  Kısaca Gülsüm Kamu Kimdir 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Gülsüm Kamu Kimdir


  Gülsüm Kamu bilinen diğer adı: Mine Gülsüm, gerçek adı: Emine Gülsüm Kefeli (d. 13 Ağustos 1944 – Trabzon, Sürmene), Türk, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

  Adını, annesinin amcası, şair Kemalettin Kamu'dan alan sanatçı, komşusu olan Yıldız Kenter'den ilk eğitimlerini alıp, 1964 yılında ilk kez "Nalınlar" adlı oyunda başrolde "Ses Tiyatrosu"`nda sahneye çıkar. 1968 yılına kadar Kenterler'le çalışan Kamu, daha sonra Gülriz Sururi, ve ardından Ankara Meydan Sahnesi'nde çalışmaya başlar. Tülay German'ın eşi Erdem Buri'nin teşvikiyle şarkıcılığa başlar.
  Dokuz yıl ses sanatçılığı yapan Gülsüm Kamu, tiyatronun dışında sinema ve dizi filmlerde oynamıştır. İran'lı oyuncu Cihangir Gaffari'yle bir evlilik yapan Kamu, eşinden ayrılıp Türkiye'ye döndükten sonra bir ara kendi adına "Kamu Tiyatrosu"'nu kurdu. İflasının ardından butik işletip, terzilik yaptı. Bir süre sonra yeniden Kent Oyuncuları topluluğuna katıldı. Müşfik Kenter'le de kısa bir evlilik yapmıştır. 2005 yılında yeniden sahne yaşamına başladı.

+ Yorum Gönder