+ Yorum Gönder
Program Arşivi ve Sohbet Programları Forumunda Skype’a Geçince Bunlara Dikkat Edin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Forumacil
  Devamlı Üye

  Skype’a Geçince Bunlara Dikkat Edin

  Skype’a Geçince Nelere Dikkat Etmeliyiz


  Skype, MSN’den farklı bir mantıkla çalıştığı için bazı şeylere dikkat etmemiz lazım. ESET Kıdemli Araştırma Uzmanı Righard Zwienenberg’in uyarılarını size kısaca anlatalım.

  Başka bilgisayarda kullanım riskli

  “Skype’yi başkasının bilgisayarında ya da internet kafe gibi ortamlarda kullanıyorsanız, verilerin sızması gündeme gelebilir. Geçmiş iletişim bilgileri, sizin makineniz ve bulutun dışında üçüncü bir sisteme transfer edilebilir. Skype kullanmayı sonlandırdığınızda, bu gizli yerde saklanan bilgiler silinmiyor ve sonra da, nereye bakacağını bilen kişiler, gönderdiğiniz mesajları ya da kiminle konuştuğunuz gibi bilgileri inceleyebiliyor”.

  Geçmişi temizleyin

  Zwienenberg’e göre eğer kendi sisteminiz dışında başka bilgisayarlarda Skype kullanıyorsanız, Skype’ı kapatmadan önce geçmiş bilgilerinizi ve içerik detaylarınızı silebilirsiniz. “Araçlar” menüsü içinde bulunan “Seçenekler” kısmında geçmişin nasıl tutulmasını istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Buradaki “Gizlilik Seçenekleri” bölümünde yer alan “Clear History-Geçmişi Temizle” düğmesiyle, hassas bütün verileriniz yerel olarak saklanan gizli yerlerden silinecek ve gizliliğiniz daha iyi sağlanacaktır.

  Kişisel bilgilerinizle hassas davranın

  Kurulum sırasında, küçük puntolarla yazılmış olan, “Skype Kullanım Kılavuzunu” ve “Skype Gizlilik Sözleşmesini”‘ni okumayı öneren Zwienenberg’e göre ne yazık ki çoğu kişi bu dokümanları okumaya zahmet etmiyor ve sadece geçerli olan ileri düğmesine basıyor. Ancak “kişisel bilgileriniz ile ilgili hassas olun” uyarısında bulunan Zwienenberg, “Eğer size ait olmayan farklı bir bilgisayar kullanıyorsanız özel verilerinizi silin. Ama en iyisi, sizin için önemli olan gizli ve özel verilerinizi korumak için başka sistem kullanmayın” diye uyardı.
  Lütfen güvenliğiniz için bunlara özen gösterin.
 2. Acil

  Skype’a Geçince Bunlara Dikkat Edin isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder