+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Uzman erbaşlarla ilgili haber Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uzman erbaşlarla ilgili haber
  16 nisan 2010 ana haber bülteniyle ilgili uzman erbaşların petrol boru hattına görevli alınmasıyla ilgili haberi 2. Mine
  Devamlı Üye

  UZMANLARDA BÜYÜK ŞOK


  Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bu yıl, 45 yaşını doldurduğu için emekli olmak zorunda kalan 357 uzman çavuştan 100'ünün, petrol boru hatlarının korunmasında görevlendirileceğini söyledi.
  Bakan Gönül, TBMM Milli Savunma Komisyonunda uzman erbaşların durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Jandarma uzman çavuşlar ile uzman çavuşların birbirinden farklı olduğunu belirten Gönül, jandarma uzman çavuşluğun, çok daha eskiye dayanan ve düzenlemesi büyük ölçüde yerine oturmuş bir teşkilat olduğunu ve astsubay altındaki bir meslek grubu olarak teşkilatlandırıldığını kaydetti.

  Uzman çavuşluğun ise 1986'da ABD'den örnek alınarak, kanunla kurulduğunu ifade eden Gönül, “İlgili düzenlemede, 'uzman çavuş istifa ederse, devlet kendisine iş verir' deniliyor. Peki hizmetini tam yaparsa 'İş vermez' manası çıkarılmış. 'Uzman çavuş olayım ve kısa bir süre sonra çıkayım, devlet de bana iş versin' diye düşünülmüş. Bu durum, Başbakanlık genelgesi ile düzeltildi” diye konuştu.

  Vecdi Gönül, şimdi süresini tamamlayanlara da iş verilme imkanı doğduğunu söyledi.

  Uzman çavuşların 45 yaşında emekli olmaları öngörülürken, emeklilik mevzuatının dikkate alınmadığını belirten Gönül, şöyle devam etti:

  “Bugün Maliye Bakanlığı, 45 yaşında emekliliği kabul etmiyor. 52 yaştan taviz verilirse, başka bir meslek grubu da müracaat ederek taviz isteyebilecektir. Bu yıl, ister BAĞ-KUR, ister işçi, ister memur emeklisi olsun; emeklilik sebebiyle, Hazine'den bu kuruma yapılan yardım 52 ya da 57 milyar liradır. Şimdi düşünürsek, bu miktarı daha da yukarı çekmek gibi netice hasıl eder, emeklilik yaşını tekrar 45'e düşürürsek. Bu bakımdan 'Maliye Bakanlığının prensibine saygı gösterelim' diye düşünüyorum. Almanya gibi bir dev ekonomi, emeklilik yaşını 67'ye çıkartmış olmasına rağmen, ilk defa bu yıl sosyal kuruluşlara bütçeden yardım etti. ABD'de bu konu bile olmaz.
  Yani 'şunu yapamayız' diye düşünüyorum. 45 yaşında emeklilik ile ilgili bir hüküm sevketmek mümkün olmaz. O zaman ne yapacağız? Kanunda var olan, 45 yaş sonrasının sivil hayatta değerlendirilmesi.”

  “45 YAŞINDAN SONRA SİVİL OLARAK EMEKLİLİKLERİNİ HAK ETMELERİ”

  Bakan Gönül, üzerinde çalıştıkları konunun, uzman çavuşların 45 yaşından sonra sivil olarak emekliliklerini hak edecekleri bir görevde devam etmeleri olduğunu ifade etti.

  Vecdi Gönül, petrol boru hatları ile ilgili, NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığında bu yıl görevlendirilecek 100 kadar korumanın uzman çavuşlardan oluşması için Başbakanlığa teklifte bulunduklarını ve buna da olumlu cevap verileceğini düşündüklerini anlattı.

  45 yaşını dolduran uzman çavuşların 2008'de 37, 2009'da 163 ve 2010'da 357 kişi olduğunu kaydeden Gönül, bu sayının 2030'da ise 18 bin kişi olmasını tahmin ettiklerini ifade etti. Vecdi Gönül, bu 357 kişiden 100'ünü koruma olarak istihdam etmeyi düşündüklerini, geri kalan 257 kişinin de İçişleri Bakanlığının, şehit yakınlarına yaptığı usulle işe yerleştirebileceğini bildirdi

+ Yorum Gönder