+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Kafkasya cephesi kafkas cephesi nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kafkasya cephesi kafkas cephesi nedenleri
  kafkas cephesi nedenleri 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kafkasya cephesi kafkas cephesi nedenleri

  Kafkasya Cephesi, I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'nun Rusya İmparatorluğu, daha sonra Britanya (Dunsterforce), Ermenistan Demokratik Cumhuriyeti ve Merkezi Hazar Diktatörlüğü ile karşı karşıya geldikleri cepheye verilen isimdir. Kafkasya Cephesi, savaş sırasında Doğu Anadolu içlerine kadar genişlemiş, Trabzon, Bitlis, Muş ve Van şehirlerine kadar yayılmıştır. Kara harbi, Karadeniz Bölgesinde bulunan Osmanlı İmparatorluğu deniz gücü ve Rus donanması tarafından desteklenmişdir.

  Rusya'daki Çarlık rejiminin yıkılmasıyla savaşın son yılında bu cephede farklılıklar doğmuştur. 1918'de kurulan Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti de Osmanlı İmparatorluğu'nun yanında yer almış ve Bakü Muharebesi'nde müttefik olmuştur. Alman İmparatorluğu ise Haziran ve Ekim ayları arasındaki Alman Kafkas Seferleri sırasında Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin yanında Osmanlı'ya karşı savaşmıştır.
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Kafkas Cephesi kısa bilgiler


  + İlk savaştığımız cephedir
  + Ruslara karşı
  + Turancılık idealini gerçekleştirmek ve Azerbaycan petrollerine ulaşmak amaçlı
+ Yorum Gönder


kafkas cephesi nedenleri