+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Erik üzerindeki budama hakkında geniş ve ayrıntlı bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Erik üzerindeki budama hakkında geniş ve ayrıntlı bilgi
  ben daha önce de erikteki budamayla ilgli bilgi istemiştim.cevap atmışsınız çok teşekkür ederim fakat siz genel budamayla ilgili bir bilgi vermişsiniz. ben uludağ üniversitesinde ziraat mühendisliği okuyorum ve sadece erik üzerindeki budama hakkında geniş ve ayrıntlı bir bilgye ihtiyacım var..bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın..şimdiden teşekkürler.. 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Erik üzerindeki budama hakkında geniş ve ayrıntlı bilgi

  Meyve ağaçları yaşlandıkça genellikle verimi fazlalaşır ve sürgün gelişmesi zayıflar. Bu tür bir gelişmenin uzun süre devam etmesi, zamanla verimin de azalmasına neden olur. İyi, kaliteli ve her yıl düzenli meyve elde etmek, ancak ağaç fizyolojik dengede olduğu zaman mümkündür. Yaşlı ağaçlarda diğer bakım tedbirleri yanında, ağaçta yapılacak kalın dal kesimleri yani gençleştirme budaması da ağacın verimini ve sürgün gelişmesini dengeler. Bazı meyve türleri çok kalın dal keserek ağacı gençleştirmeye karşı zamk çıkarma, kuruma gibi olumsuz tepki gösterirler. Bu gruba giren erik, kiraz, vişne, kayısı, şeftali ve badem gibi meyve türlerinde geçleştirme budaması, daha genç ve ince dalları keserek yapılmalıdır. Elma, armut, zeytin, ayva ve turunçgiller gibi meyve türlerinde gençleştirme budaması başarıyla uygulanır.

  Meyve ağaçlarının budanmasında yukarıda anlatılan genel kurallar her zaman bütün meyve ağaçlarında uygulanamaz. Çünkü her ağacın gelişme gücü ve şekli farklıdır. Bu nedenle budamada da farklılıklar olabilir.
+ Yorum Gönder