+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Globalgap nedir? Türkiye bu sürecin neresindedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Globalgap nedir? Türkiye bu sürecin neresindedir
  Globalgap nedir? Türkiye bu sürecin neresindedir?. 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Globalgap nedir? Türkiye bu sürecin neresindedir

  Özellikle Avrupa Birliği ülkelerindeki yaş meyve, sebze pazarının %70-80’lik kısmına hakim büyük perakendeci kuruluşlar tüketicilerin güvenilir gıda taleplerini karşılamak üzere 1997 yılında EUREP adı altında (Euro Retailer Producer Group-EUREP) bir araya gelmişlerdir. 1999 yılında ise öncelikle yaş meyve sebzede iyi tarım uygulamalarının esasları belirlenerek EUREPGAP adı altında yayınlanmışlardır. Avrupa ülkelerinde başlatılan bu uygulama dünya genelinde genişleyerek, ChileGAP, ChinaGAP, KenyaGAP, MexicoGAP, JGAP (Japon) ve en son ThaiGAP’ın oluşması ile dünya geneline yayılmıştır. Bu gelişmelerin sonucunda 7 Eylül 2007 tarihinden itibaren EUREPGAP artık GLOBALGAP olarak tanımlanmaktadır. 2007 yılı itibariye, bu organizasyon içerisinde yaklaşık 80 ülkede 80.000 sertifikalı üretici iyi tarım uygulamaları yapmaktadır..
  Türkiye’de iyi tarım uygulamalarına ait sertifikalandırmalar, Eurepgap Protokolü ile başlamıştır. 2003 yılından itibaren, Avrupa ülkelerine yönelik ihracat yapan yaş meyve sebze sektöründe, Eurepgap kriterlerine göre iyi tarım uygulamaları yapılmaktadır. 2004 yılı itibariyle Türkiye’de Eurepgap sertifikalı alan 2905 ha. sertifikalı üretici sayısı ise 102‘dir. Ancak yıllar itibariyle iyi tarım uygulaması yapan üretici sayısında önemli oranda artış yaşanmıştır. 2006 yılı itibariyle Eurepgap sertifikasına sahip üretici sayısı 3222’ye, 2007 yılı sonu itibariyle 6.905 üreticiye ulaşmıştır. Bu gelişmeler ile 2004 yılına kadar Eurepgap(Globalgap) kapsamında belgelendirme yapılan 41 ülke arasında 31. sırada yer alan Türkiye, 2007 yılı sonu itibariyle 85 ülke arasında 4. sıraya yükselmiştir..
+ Yorum Gönder