+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Yeni Forumunda Dış Kulak Nedir, Dış Kulak Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dış Kulak Nedir, Dış Kulak Hakkında Bilgi
  Dış Kulak Nedir, Dış Kulak Hakkında Bilgi 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Dış Kulak Nedir, Dış Kulak Hakkında Bilgi
  DIŞ KULAK: Dış kulak, ‘kulak sayvanı’ ve ‘dış kulak kanalı’ olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. Dış kulak kanalı, orta kulağın ‘timpan zarı’nda son bulur.

  Kulak sayvanı, elastik yapıda bir kıkırdak iskeletine sahiptir. Bu kıkırdak yapı deri ile örtülmüştür ve ses dalgalarının yakalanması için geniş bir yüzey oluşturur.

  Dış kulak kanalı kıkırdak ve kemik olmak üzere iki bölümden oluşur. Kanalın kemik bölümü şakak kemiği içindedir ve tüm kanalın 2/3′ünü oluşturur. Kıkırdak bölümü ise kulak sayvanının yapısındaki kıkırdak tarafından oluşmuştur ve tüm kanalın 1/3′ünü kaplar. Dış kulak kanalının toplam uzunluğu 5 cm. genişliği ise 7-9 mm. kadardır. Kıkırdak kanal, kemik kanalın ucuna sıkıca tutunmuştur.
  Dış kulak kanalının iç yüzeyi deriyle Örtülmüştür. Bu derinin kıkırdak kanala ait olan bölümü ise “Sebase” ve “Seruminöz” demlen bezleri ve kılları içermektedir. Timpan zarı dış kulak kanalı ile 55°’lik bir açı oluşturur.
+ Yorum Gönder