+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Çiçeklerde Uygun Su Miktarı - Çiçeklerde Su Miktarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çiçeklerde Uygun Su Miktarı - Çiçeklerde Su Miktarı
  Çiçeklerde Uygun Su Miktarı

  Çiçeklerde Su Miktarı

  Yeterince “nemli tutulması gerekir” sözü bitkinin su ihtiyacı konusunda bir açıklık getirmemektedir. Bitkilerin su ihtiyacının ne zaman ve ne kadar olacağını bilebilmek için tecrübe gerekmektedir. Burada parmak uçlarınız zamanla tecrübe kazanacak ve ıslak (suyun topraktan sızması), orta nemli ve kuru (parmağın nem hissetmemesi) arasındaki farkı hissedecektir.
  Bu basit yöntemi uyguladığınız sürece günden güne fark eden toprak neminin derecesini ölçer hale gelebilirsiniz.


  Aynı zamanda saksının dibi ve altındaki tabağı da sık sık kontrol edilmelidir. Saksının drenajı iyi yapılmalı su dipte birikmemelidir.

  Çiçeklere Uygun Su Çeşitleri

  Pek çok yerde musluk suyu iyi bir sulama suyu olamaz. İçindeki kireçten ileri gelen sertlik fazla olursa Açelya, Ortanca, Orkide gibi kirece duyarlı bitkiler bundan zarar görürler. Musluk suyunun sertliği, basit yumuşatıcılarla düşürülebilir.
  Yumuşak su, yağmur suyundan, buzdolabı defrost suyundan veya bazı su kaynaklarından sağlanabilir. Sudan ileri gelen zararlı maddeler saksı toprağının yüzünde toplanır. Her yıl saksı toprağının üst katmanını atıp, saksı değiştirmek bitki için oldukça faydalıdır.

  Çiçekleri Suya Batırarak Sulama

  Suya batırma sadece yazın ve iyi drenajlı saksılardaki geniş, çalı tipli bitkilerde uygulanan bir metodudur. Uygun bir kabı veya mutfak lavabosunun ılık su ile doldurulup bitkinin içine daldırılmasıdır. Bu şekilde sulamada saksıdan kirli havanın atıldığını gösteren pek çok hava kabarcığının çıktığı gözlenir.
  Yaklaşık 10 dakika sonra bitki sudan çıkarılarak saksıdan hiç su süzülmeyinceye kadar yarım saat kurutulur. Sonra pencere kenarına yerleştirilir. Taze hava su süzüldükçe köklere doğru nüfus ederek, kökleri uyaracaktır.Bu istemin yazın haftada bir yapılması bitkinin sağlıklı gelişebilmesi açısından çok büyük önem taşır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Çiçekler sahip oldukları farlı renk ve güzellikleri ile bulundukları yeri güzelleştiren bitkilerdir. bu bitkiler bilindiği gibi genel ihtiyaçları vardır bu da su, ışık , nem , toprak , sıcaklık bunlar mutlaka sağlanması gereken ihtiyaçlardır ancak bunların değeri veya miktarı çiçeğin türüne göre farklılık gösterebilmektedir.
+ Yorum Gönder