+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Toprak Verimliliği nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Serap Yaman
  Timin Cadısı

  Toprak Verimliliği nedir
  Toprak Verimliliği nedir

  Toprak Verimliliği hakkında bilgi

  Toprak verimliliği toprağın temel bitki besinlerini bitki gelişmesini sürdürmeğe yeterli miktar ve uygun oranlarda sağlama kabiliyetidir. Toprak verimliliği, değişken olan amenaj-mandan pek çok etkilenen toprak üretkenliğinin bir unsurudur. Toprak üretkenliğinin diğer unsurları, özellikle toprak eğimi ve toprak derinliği yıllar boyu değişmeden kalacaktır. İklimle birlikte bu unsurlar, ideal gübre kullanımı ile bile daha fazla verim elde edilemeyen toprak üretkenliği limitlerini belirler. Bunu kavramak ve, örneğin, aşırı taşlılık veya normal kök gelişmesini kısıtlayan bir alt toprak katı bulunması nedeniyle üretken olmayan bir topraktan gübre verilerek ürün alınamayacağının anlaşılması önemlidir.

  Bugün, bilinen 100' den fazla kimyasal elementin sadece 16' sının bitki gelişmesi bakımından gerekli olduğu kanıtlanmıştır. Bir elementin bu bakımdan gerekli sayılabilmesi için belli sıkı kriterlerin karşılanması gerekir. Bu kriterler şunlardır:

  1. Eğer bir elementin eksikliği bitkinin gelişme veya üreme dönemini tamamlamasını önlüyorsa, o element gereklidir.

  2. Eğer eksikliği sadece o elementi sağlamakla önlenebiliyor veya düzeltilebiliyorsa, o element gereklidir.

  Eğer bir element bitkinin beslenmesi ile doğrudan ilgili ise ve toprak veya kültür ortamındaki bazı mikrobiyolojik veya kimyasal şartların düzeltilmesinin bir sonucu değilse, o element gereklidir.

  Gerekli elementler aşağıdaki çizelgede verilmektedir. 16 gerekli elementin üçü - karbon, hidrojen ve oksijen - çoğunlukla hava ve sudan sağlanır. Bu elementler nisbeten büyük miktarlarda kullanılır ve karbon dioksit ve su tarafından sağlandıklarından mineral sayılmazlar. Mineral olmayan elementler gübre elementi olarak kabul edilmez. Diğer 13 gerekli element mineral elementlerdir ve toprak ve/veya gübrelerden sağlanmaları gerekir.
 2. Acil

  Toprak Verimliliği nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder