+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Buğday üreticisinin tek korkusu yağış Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  Buğday üreticisinin tek korkusu yağış
  Buğday üreticisinin tek korkusu yağış

  Buğday üreticisi hakkında bilgi  Çukurova yöresinde rekolte artışı ve 65 kuruşa kadar yükselen serbest piyasa fiyatına sevinen buğday üreticisinin tek korkusunun, olumsuz hava koşulları olduğu bildirildi.


  Adana'nın Ceyhan İlçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin buğday ihtiyacının, gelen turistler de baz alındığında, yıllara göre 18 milyon ile 20 milyon ton arasında değiştiğini söyledi.

  Buğdayın, en temel besin maddesi ekmek üretiminde kullanılması açısından bakıldığında, tarım ürünleri içerisinde son derece önemli yer tuttuğunu vurgulayan Tezcan, Türkiye'nin bu yılki üretim miktarının ise 21 milyon ton civarında olmasının beklendiğini ifade etti.

  Tezcan, giysi, beyaz eşya ve diğer bazı ihtiyaçların alımının ertelenebileceğini, ancak insanın ekmek gibi önemli bir besin maddesini mutlaka tüketmesi gerektiğini belirterek, ''İnsanlar mutfağında yapacağı yemeğe et almasa da olur. Ama bir kilo sebze ile hazırladığı yemeğin yanında, karnını doyurmak için mutlaka ekmek alması gerekir'' dedi.

  Çukurova yöresinde buğday üretim alanlarında geçen yıla göre yüzde 10 daralma olmasına karşın, rekoltenin bu açığı kapattığını anlatan Tezcan, şöyle konuştu:

  ''Bu yıl Çukurova yöresinde 2 milyon ton civarında rekolte bekleniyor. Ekim zamanında beklenmeyen yağışlar lokal olarak bazı tarlalarda tohumların çürümesine neden olmuş, zarar eden kimi üreticiler de bu nedenle tarlasını bozup birinci ürün mısır ve pamuk için hazırlamıştı. Ancak genel olarak değerlendirdiğimizde buğdayın ekim, çimlenmesi ve danelerin oluşmasına kadar geçen süredeki olumlu hava koşulları nedeniyle rekolte artışı çok iyi. Aynı zamanda 65 kuruşa kadar yükselen serbest piyasa fiyatı da üreticileri son derece memnun etti.''

  Tezcan, ancak hava koşullarının dengesiz seyretmesinin üreticileri korkuttuğunu söyledi.

  Çukurova'da hasadın tamamlanmasına kadar etkili yağış olmaması için dua ettiklerini belirten Tezcan, ''Yörede yüzde 15'i tamamlanan hasadın herhangi bir afet olmadan bitmesi halinde üreticinin şu anki memnuniyeti katlanarak artacak. Çünkü Haziran ayına girmemize karşın yer yer sağanak ve dolu yağışı buğday ve diğer bazı tarım ürünlerinin ekili olduğu 5 dönümlük alanda zarara yol açtı'' diye konuştu.

  Yavuz, geçen yıl hasadın başladığı günlerde buğdayın serbest piyasa fiyatının 50-55 kuruş olduğunu, ancak Rusya'da aşırı sıcaktan dolayı ürün kaybı yaşanması ve buna bağlı olarak bu ülkenin ihracat yapmaması sonucu fiyatın kış aylarında 80 kuruşa kadar çıktığını anımsattı.

  TMO'nun buğday alım fiyatını açıklamasını beklediklerini söyleyen Yavuz, serbest piyasa fiyatını olumsuz etkileyecek bir rakam açıklanmamasını beklediklerini bildirdi.
 2. Acil

  Buğday üreticisinin tek korkusu yağış isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder