+ Yorum Gönder
Ziraat ve Tarım ve Tarım ve Hububat Forumunda Gilkokaliks ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Gilkokaliks ne demek
  Gilkokaliks ne demek

  Gilkokaliks hakkında bilgi

  Gilkokaliksler hücre zarı üzerinde bulunur. Hücre zarı ile ilgisine göre iki tip glikokaliks vardır:

  Hücre zarına bağlı olan glikokaliks hücre zarının bütün uzantıları çöküntüleri kavisleri oyuntuları gibi onun bütün hareketlerine ve değişikliklerine tamamen uyar ve hücre zarıyla birlikte görülür. Bu tür glikokaliks omurgalıların alyuvar duvarlarında safra kesesi ve sindirim borusundaki ince uzantıların etrafında fagositoz yapan birçok hücrenin yüzeyinde ve protozoa’da görülür.

  Gilkokaliks ne demek.jpg
  Hücre zarına bağlı olmayan glikokaliks bazal tabaka bazal zar (membran) gibi isimler almaktadır. Hücre zarının bütün, hareketlerine onunla birlikte uymaz ve birlikte görülmez. Bu tür glikokaliks bakterilerde mantarlarda bitkilerde ve omurgalıların epitel hücrelerinin yüzeyinde ve kas hücrelerini de içine alan, birçok hücre çeşidinde görülmektedir.

  Gilkokalikstin Görevleri
  Mekanik destek yağlama yumuşatma ve süzme etkileri vardır. Ayrıca bazal tabaka hücre etrafında oluşturulmuş ve hücre zarı dışında glikokaliksin içine salgılanan ürünlerin burada bir süre kalmasına hizmet eder ve fagositozda iş görür. Hücre zarının geçirgenlikte seçici düzenleyici etkileri ve koruyucu özellikleri sadece hücre zarıyla belirlenmez hücre zarı ile glikokaliksin özelliklerinin birleşimine, bağlıdır. Hücreler arası bağlantılar oluşmasında hücre zarının antijenik özellik göstermesinde ve iyon naklinde glikokaliksin yapısındaki polisakkarit örtü elektiksel yüklenme özelliğinden dolayı önemli ölçüde etkilidir.Ayrıca eritrositlerin dış zarında hücre, kimliğini belirler
 2. Acil

  Gilkokaliks ne demek isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder