+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Teknoloji Dünyası Forumunda Bilgisayarın icadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Bilgisayarın icadı
  Bilgisayarın icadı

  İlk bilgisayar 1948 yılında yapılmıştır.
  Geçmişte 'bilgisayar' olarak bilinen birçok aygıt günümüz ölçütlerine göre bu tanımı hak etmemektedirler. Başlangıçta bilgisayar sözcüğü hesaplama sürecini kolaylaştıran nesnelere verilen bir ad konumundaydı. Bu ilk dönemin bilgisayar örnekleri arasında sayı boncuğu iim(abaküs) ve AntiKitira Makinesi (M. Ö. 150-100) sayılabilir. Yüzyıllar sonra, Orta Çağ sonundaki yeni bilimsel keşifler ışığında, Avrupalı mühendisler tarafından geliştirilen bir dizi makinesel hesaplama aygıtlarının ilki ise, Wilhelm Schickard'a (1623) âittir.
  Ancak, yazılımlanabilir (veya kurulabilir) olmamaları nedeniyle bu aygıtların hiçbiri günümüz bilgisayar tanımına uymamaktadır. 1801 yılında Joseph Marie Jacquard'ın dokuma tezgâhındaki işlemi otomatikleştirmek adına ürettiği delikli kartlar ise bilgisayarların gelişme sürecindeki, kısıtlı da olsa, ilk yazılımlanabilme (kurulabilme) izlerinden sayılır. Kullanıcının sağladığı bu kartlar sayesinde, dokuma tezgâhı kart üzerindeki delikler ile tarif edilen çizime işleyişini uyarlayabiliyordu.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  İnsanoğlunun ilk hesap makinesi Abaküstür. Hesaplamada elektronik sistemin öncüsü İngiliz bilim adamı Charles Babbagedir. İkinci dünya savaşı sırasında ordunun bilgisayarlara gereksinim duyması sonucu devrim yaratan bilgisayarlar icat edilmiştir.
+ Yorum Gönder