+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Neden emniyet kemeri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Neden emniyet kemeri
  Neden emniyet kemeri takmalıyız


  Emniyet kemeri kullanımı, kazalardaki yaralanmaları büyük ölçüde azaltmaktadır ve otomobilin ön koltuklarında kemer kullanmamanın büyük risk oluşturduğunu büyük bir çoğunluk kabul etmektedir.
  Yine de "Emniyet kemeri kullanırsam, bir kaza anında otomobilden çıkamam, otomobilden dışarı fırlamak daha iyidir, direksiyona sıkıca tutunurum, bir şey olmaz" gibi yanlış inanışlar devam etmektedir.

  Kaza istatistikleri, emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır.
  Arka koltuktaki yolcuların tümünün kullanımına yetecek kadar kemer yoksa, en fazla kilolu yolcunun diğer yolculara en büyük zararı vereceği unutulmamalıdır. Aynı şekilde, eğer üç yaşından küçük çocukların kullanabileceği çocuk koltuğu yoksa erişkinler için kullanılan kemerin çocuklar için sadece belden bağlamalı olarak kullanılması gerekmektedir.
  Hamile kadınlar için kemer kullanmak rahatsızlık verse bile, anne ve bebeğin güvenliği için çok önemlidir. Alt kuşak, kalçalar hizasından ve bebeğin altından, çapraz kuşak da göğüslerin arasından ve bebeğin çevresinden dolaştırılmalıdır.
  Emniyet kemeri ile ilgili nelere dikkat edilmeli?
  Gideceğiniz mesafe hangi uzunlukta olursa olsun, mutlaka emniyet kemeri kullanın.
  Ön ve arka koltuklardaki tüm yolcuların emniyet kemerlerini mutlaka takmalarını sağlayın.
  Kemeri kurallara uygun olarak takın.
  Alt şerit göbeğin üstünden değil, kalçaların hizasından, çapraz şerit ise omuzun üzerinden ve göğsün ortasından geçirilmelidir.
  Şeritler gergin olmalıdır.
  Kemeri bağlarken üzerinizde palto vs. gibi kalın giysiler olmamalıdır, kalın giysiler kemerin etkinliğini azaltır. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Yapılan uyarılara rağmen Birçok kaza sonucu emniyet kemerlerinin takılmamasından dolayı insanlarımızı kaybetmişizdir. Bu yüzden emniyet kemeri hayat kurtarır güvenlik için emniyet kemerlerinizi takın..
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  emniyet kemeri sayesinde insanlar araçlarından fırlamayıp yada az yara alarak kurtulabilirler.ülkemizde emniyet kemerinin takılmaması her yıl onlarca kişiyi kaybetmekteyiz emniyet kemeri takılırsa biraz olsun yaralanmanın önüne geçilmiş olur.
+ Yorum Gönder