+ Yorum Gönder
Tuning ve Modifiye ve Trafik ve Çevre Forumunda Emniyet kemeri bağlanılmadığında yaşanabilecek durum ve tehlikeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Emniyet kemeri bağlanılmadığında yaşanabilecek durum ve tehlikeler
  Saatte 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın 4. kattan düşmeyle eşdeğer olduğu, emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70'inin 50 kilometreden düşük bir hızda yol alırken yaralandığı bildirildi.

  Üç noktalı emniyet kemerleri, otomobilde seyahat edenlerin ağır yaralanma risklerini yüzde 45, kamyonetlerde yüzde 60 oranında azaltıyor.

  Ölümlü kazalarda emniyet kemeri kullananların yüzde 24.8'i hiç zarar görmeden kazayı atlatırken, emniyet kemeri kullanmayanlarda bu oran yüzde 6.3'te kalıyor.

  Yapılan araştırmalara göre, emniyet kemeri kullanımı, arka koltukta meydana gelen ölüm ve yaralanmaların üçte ikisini, ön koltuktaki ölümlerin yüzde 6'sını önlüyor. Bütün ağır yaralanmalarda ise arka koltuk emniyet kemerleri yaralanmanın şiddetini yüzde 50 oranında azaltıyor.

  İngiltere'de yapılan başka bir araştırmaya göre, daha düşük oranda emniyet kemeri kullanan arka koltuk yolcularının yaralanma riski 2 kat, fırlatılma riski 7 kat daha fazla oluyor. Emniyet kemeri takmamış arka koltuk yolcuları, en çok kafa, yüz ve boyun zedelenmelerine maruz kalıyor.

  Emniyet kemeri kullanılmıyorsa 30 kilometre hızla çarpıldığında bile ağır yaralanma riski çok fazla oluyor.

  Araştırmalar, emniyet kemeri takmamış yaralıların yüzde 70'inin, 50 kilometreden daha düşük bir hızda yol alırken yaralandığını, 50 kilometre hızdaki bir çarpmanın, 4. kattan düşmeyle eşdeğer olduğunu ortaya koydu. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Emniyet kemeri her aşıdan önemlidir. Bir çok ölüm emniyet kemerinin takılmaması ile olmuştur. Öncellikle yaptığınız bir kazada emniyet kemeriniz takılıysa dışarı doğru veya başka taraflara fırlamanıza engel olmaktadır.
 3. Abdulnasır
  Devamlı Üye
  yolcu veya araç kullanırken mutlaka emniyet kemeri takılmalı emniyet kemeri bizi olabilecek kazaları hafifletmeye ve zarar almadan kurtulmamıza yarar. emniyet kemeri takmamış bir sürücü kaza yapmışsa yara almadan kurtulması imkansızdır.emniyet kemeri hayat kurtarır.
+ Yorum Gönder