+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Tüketici Hakları Forumunda Garanti belgesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Garanti belgesi Hakkında Bilgi
  Garanti Belgesi Hakkında Kısa Bilgi

  Sanayi malı üreten ya da ithal eden firmalar, ürünleri için en az bir yıl garanti vermek zorundadır. Bu garanti, ürünün tüm parçalarını kapsamak zorundadır.

  Bazı parçalar garanti kapsamında tutup, bazıları garanti dışında bırakılamaz.
  Satıcılar, üreticilerin düzenlediği bu garanti belgesini tüketicilerine vermek zorundadır. Bu süre içinde cihazın onarımı ücretsiz yapılır. Üretici ya da servis, garanti kapsamındaki cihaz için 'herhangi bir ad altında' para talep edemez.
  Yetkili servis, tamir için bırakılan cıhazı en fazla 30 gün içinde onarmak zorundadır. 30 gün sınırı aşıldığı taktirde, alıcının ürünün yenisiyle değiştirilmesini talep etme hakkı vardır. Ayrıca, cihaz tamirdeyken geçen zaman da garanti süresine eklenmek zorundadır.
  Garanti kapsamındaki bir cihaz, aynı arızayı iki kez ya da farklı arızaları dört kez peş peşe tekrarlarsa, üretici firma o ürünü ücretsiz degiştirmek zorunda.
  Ürünün garanti kapsamı dışına çıkmaması için, yani tüketicinin haklarını kaybetmemesi için, sanayi ürünlerinin onarımını mutlaka yetkili servislere yaptırması gerekiyor. Yetkili servislere yaptırılan her işlemin belgesinin muhafaza edilmesi gerekiyor.
  Garanti kapsamındaki bir ürün için nakliye, montaj, servis, bakım ve tamiri tamamen ücretsiz olmak zorundadır ve tüketicinin 'hiçbir bedel' ödemesi gerekmez. 2. Zarafet
  Üye

  Normal standartlardaki garanti süresi 2 yıldır. Garanti kapsamındaki bir ürünün tamiri 30 gündür. Eğer 30 günü aşan tamir edilmesi gereken ürün varsa, o süre garantiye eklenir.
+ Yorum Gönder


garanti belgesi ile ilgili bilgi,  garanti belgesi ile ilgili bilgiler