+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Türkiye’de Etkili Olan Basınç Merkezleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Türkiye’de Etkili Olan Basınç Merkezleri
  Türkiye’de Etkili Olan Basınç Merkezleri  Türkiye farklı özellikteki basınçların etkisinde kalır. Bu durum daha çok Türkiye’nin matematik konumunun sonucudur.

  Yüksek Basınçlar :
  Sibirya Antisiklonu
  Ülkemizde doğu ve kuzeydoğudan sokulan termik kökenli yüksek basınç alanıdır.
  Türkiye’yi sadece kış aylarında Doğu Anadolu ve Balkanlar üzerinden sarkarak etkiler.
  Az fakat etkin kar yağışı ile soğuk ve ayazın fazla olduğu hava tipini simgeler.
  Balkanlardan sarktığında Azor yüksek Basıncı ile birleşerek İzlanda Alçak Basıncı’nın Türkiye’yi etkilemesine izin vermez. Bu nedenle uzun süreli sakin ve soğuk kuş koşulları yaşanır.

  Azor Antisiklonu
  Ülkemizi sürekli etkileyen dinamik kökenli yüksek basınç alanıdır.
  Kışın serin yağışsız ve batı yönlü rüzgarlarla kendini belli eder. Rüzgar hızları yavaştır.
  Kışın sürekli alçalıcı hareket gösterdiği ve soğuk yeryüzüne dokunduğu için havanın alt kısımlarında soğuk durgun bir hava katmanı oluşur. Bu durgun hava bölümü içerisinde şehirsel atıklar birikerek hava kirliliğine neden olur.
  Kış ayalarında Kuzey Afrika üzerinde İzlanda Alçak Basıncı’nın sıcak bölümü oluşarak İzlanda Alçak Basıncı’nın değişmesine yardım eder. Yaz aylarında ise güneş ışınlarının gelme açısına bağlı olarak etki alanını Akdeniz üzerinden İngiltere’ye kadar genişletir. Bu durumda Türkiye’de kuzey yönlü rüzgarlar etkili olur.

  Alçak Basınçlar :
  İzlanda Siklonu
  Dinamik kökenli bu alçak basınç alanı kışın etkilidir.
  Ülkemize batı ve kuzeybatıdan sokulur.
  Hareketli hava kütlelerini getirdiği için rüzgar birkaç gün ara ile çok farklı yönlerden eser. Rüzgarın esme yönü güneybatıdan başlar kuzeybatıya kadar döner. Bu basınç merkezinde güney sektörlü rüzgarlar sıcaklığı artırırken kuzey sektörlü rüzgarlar sıcaklığı düşürücü etki yapar ve cephesel yağışlara neden olur. Özellikle Karadeniz’de bu basınç alanı etkisiyle cephesel ve orografik yağışlar görülür.
  Eğer kendisinden daha sıcak olan Akdeniz’e iner ve uzun bir süre burada kalırsa nem yüklenir. Türkiye’nin güneybatı kıyılarında aşırı kış yağışlarına neden olur.

  Basra Körfezi – İran Siklonu
  Termik kökenli bu basınç alanı yaz aylarında karaların aşırı ısınması nedeniyle oluşmuştur.
  Ülkemizde güney ve güneydoğudan sokulan ve yaz aylarında etkili olan Basra Alçak Basıncı;
  Aşırı çöl sıcaklarının yaşanmasına
  Yaz başlarında karaların fazla ısınması ve atmosferin üst kısımlarının daha soğuk olması nedeniyle ani gök gürültülü sağanak yağışlara
  Azor Yüksek Basıncı’nın da etkisiyle kuzey yönlü rüzgarların etkin olmasına neden olur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  türkiye de iki farklı basınç etki etmektedir. bunlar yüksek ve alçak basınçlardır. yüksek basınçlar havanın yerden yükselmesi ile oluşan basınçtır bu basınç etkili olduğu zaman güzel bir hava yaşanır. alöak basınçlar da geel de kötühava koşulların da meydana gelen basınçtır.
+ Yorum Gönder