+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Türkiye coğrafyası Forumunda Dağ oluşumu ve Türkiye' de dağ oluşumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dağ oluşumu ve Türkiye' de dağ oluşumu
  Türkiye' de Dağ Oluşumu

  - Okyanus ve deniz diplerinde biriken kalın tortul tabakalar (jeosenklinal) kıtalarının levha birbirine yaklaşması sonucu yan basınçlara maruz kalırlar.
  - Bu yan basınçlar sonucunda jeosenklinal eğer esnek yapıdaysa kıvrılarak yükselir ve yer yüzünün kıvrım dağlarını oluşturur. (Toros dağı)
  - Jeosenklinal eğer sert yapıdaysa veya önceden yükselmiş kıvrım dağları tekrar yan basınçlara maruz kalırsa kırılma olur. Yükselen bölümlere horst, alçakta kalan kısımlara ise grabent denir. Yüksekte kalan horstlar dağı oluştururken, alçakta kalan kısımlar, daha sonra akarsuların gelişmesiyle ovaları oluşturur. (Ege bölgesi kıyı kesimleri. Burada yer alan boz dağlar kırılma sonucu oluşan horstlardır. Bu dağlar arasında bulun ve üzerinde aynı isimli akarsıların geçtiği bakırçay, b.menderes , ovalarında birer çöküntü (grabent) alanlarıdır.)
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Dağlar belli nedenlerden oluşan yer şekilleridir. bunlar şu şekilde oluşmaktadır. kıtaların hareket etmesi ile toprakların sıkışması ve yükselmesi ile oluşmaktadır. bunun dışın da da bazı dağlar lavların soğuması ile de oluşmuşlardır. ayrıca dağlar oluşurken iki şekilde oluşmaktadırlar bunlarda kıvrım ve kıvrık dağlar olarak .
+ Yorum Gönder