+ Yorum Gönder
Tatil Gezi ve Turizm ve Türkiye Gezi Rehberi Forumunda Erdek Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Erdek Hakkında Bilgi
  Erdek Hakkında Bilgi


  Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesinin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yeralır. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadası ile kuzey ve batı çevresindeki Marmara, Paşalimanı, Türkeli(Avşa), Ekinlik adalarından oluşmaktadır.

  Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile güzel bir turizm merkezidir.

  Tarihçe:Erdek tarihte Artake adıyla tanınmaktadır. Bu isimlere bakarak ilçenin Sitler tarafından kurulduğu söylenebilir. Artake sitlerin efsanevi krallarından biridir. Tarih çağlarında Artake’den ilk söz eden Herodot olmuştur. Artake MÖ. 7. Yy’ başında Miletoslular tarafından kolonize edilmiş, MÖ. 361 yılından evvel bütün Kapıdağ ile birlikte Kyzikos’un egemenliğine girmiştir. Helenistik çağ boyunca sürekli olarak yükselip parlayan Kyzikos’un yanında gittikçe önemini yitiren Artake, Roma döneminde de bu sitenin bir dış mahallesi durumuna düşmüştür. Bizans çağıyla beraber limanları ihmal edilen depremlerle yıkılan binalarının taşları yağma edilen Kyzikos’un gerilemesiyle gelişmeye başlamış ise de Kyzikos’un ününe yetişememiştir. Tarihçi Herodot iktisadi durumunu da ele alarak üzümünü, şarabını, zeytin ve zeytintağını methetmiştir.

  Artake 1339 yılında Orhan Gazi’ nin oğlu Süleyman Paşa tarafından fethedilip Türk egemenliğine geçmiştir. 1807’de de Karesi Sancağına bağlanmıştır.

  İklim:Erdek, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır.
 2. Zarafet
  Üye

  Üzümüyle zeytiniyle Balıkesirin en güzel ilçalerinden biridir. Bizans ve Roma tarihinin kalıntılarında bulunduğu Erdek, Özelikle yerli turistlerin tatil mekanıdır.
+ Yorum Gönder