+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Türkiye Rehberi Forumunda Türk Sanat Kültürü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Türk Sanat Kültürü

  Türk Sanat Kültürü Hakkında Bilgi  Mimaride dini yapılar anıtsaldır. Yakınçağa kadar temel üslup Koca Sinan'da belirginleşmiştir. Resimde ve heykelde din kültürünün etkisiyle gelişme ancak minyatür ve süsleme sanatlarında olmuştur. Türk sanatı çini, hat, ebru ve seramikte, tezhip ve halıcılıkta gelişmiştir.
  Müzik gerek sivil gerek askeri müzikte sanat müziğinden hafif müziğe evrilir. Dini müzik Türk müziğinin önemli unsurudur. Halk müziği, klasik ve arabesk özelliktedir. Türk sanat müziği çağdaş bir sesle, hafif müzik klasik ve pop müzikle gelişmektedir.
  Türk edebiyatı şiir, hikaye, roman, deneme, mizah, eleştiri dallarında eski ve yeni formatlarda dünya dillerine çevrilen eserler üretmektedir. Sözlü edebiyat geleneği, dini edebiyat formunda yaygındır ve en meşhuru kandillerde okunan mevliddir. Halk edebiyatında dünya kültürüne Nasreddin Hoca tanıtılmış, çağdaş halk danslarıyla ve seyirlik sanatlarla tarihi kültür yapıları yaşatılmıştır.
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Türkler eskiden beri estetiğe önem vermişlerdir ve bu önemi yapmış oldukları ev eşyalarında duvar süslemeciliğin de göstermişlerdir. Türkler çini , ebru, hat, seramik, gümüş ve bakır işlemeciliği yapmışlardır.
+ Yorum Gönder


türk kültürü ve sanatı,  türk kültüründe sanat ,  türk sanat kültürü,  türk sanatı ve kültürü