+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Turizm’in İlk Başladığı Yer Balıkesir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Turizm’in İlk Başladığı Yer Balıkesir
  Turizm’in İlk Başladığı Yer Balıkesir

  Balıkesir, Marmara ve Ege Denizine kıyı veren Türkiye’nin en çok adasını bünyesinde barındıran tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle gerçek bir turizm cennetidir.

  Temiz deniz suyunun kumlu plajlara kavuştuğu, parlak yeşil renkli zeytinliklerle sarılmış koyları, irili ufaklı adaları, dünyada oksijenin en çok bulunduğu Homeros’un destanındaki İda Dağı, insanlara binlerce yıldır şifa dağıtan termal kaynakları ile Balıkesir, ülkede turizmin ilk başladığı yerlerdendir.
  Balıkesir Anadolu’nun kuzeybatısındaolup, Büyük bir kısmı Marmara diğer kısmı ise Ege Bölgesi’nde bulunur. Güneyinde Manisa ve İzmir, batısında Ege Denizi ve Çanakkale, doğusunda Kütahya ve Bursa İlleri vardır. Kuzeyi Marmara Denizi ile çevrilidir. Balıkesir’de yüksekliği 1800 metreyi geçmeyen dağlarla, meyilli ovalar, alçak tepeler göze çarpar.

  Yörede, genellikle Akdeniz İklimi hüküm sürmekte ise de bu iklim karakteristiğine daha çok Ege kıyılarında rastlanmaktadır. İç kısımlarda kara iklimi hakimdir.

  Balıkesir ve çevresinin tarih öncesi MÖ.3200lü yıllardan günümüze kadar yerleşim gördüğü anlaşılmaktadır. MÖ 2000li yıllarda Balkanlar üzerinden gelen Pelasgların koloniler kurdukları görülür. Balıkesir Frig, Lidya, Pers, Makedonya, Bergama Krallığı, Roma ve Bizans dönemlerini yaşamıştır.

  1071 Malazgirt Savaşından sonra Selçuklu Beylerinden Kalem Şah Beyin oğlu Karesi Bey, Karesi Beyliğini kurarak Balıkesir’i merkez yaptı ancak Osmanlı egemenliğini kabul etti. Balıkesir 1923 yılında vilayet oldu. İlin,Karesi olan ismi,1926 yılında Balıkesir olarak değiştirildi.
 2. Acil

  Turizm’in İlk Başladığı Yer Balıkesir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder