+ Yorum Gönder
Türkiye Gezi Rehberi ve Türkiye'yi Tanıyalım Forumunda Denizaltı Mağaraları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Denizaltı Mağaraları
  Denizaltı Mağaraları


  Denizaltı mağaraları kıyı bölgelerinde genellikle dalgaların kayaları aşındırmasıyla oluşur.Dalgalarla birlikte kayaların kimyasal yapısı da mağara oluşumunda etkilidir. Ülkemizin denizaltımağaraları yönünden çok zengin olduğu söylenebilir. Özellikle Akdeniz kıyıları karstik kayaçyapısının da etkisiyle denizaltı mağaralarının oluşumu için uygun ortamlar yaratır.Denizaltı mağaraları araştırmaları hayli zordur. Konusunda uzmanlaşmış kişilerden oluşan,büyük ekipler tarafından yapılması gerekir. Araştırmanın en zor bölümlerinden biri mağara içindeveri toplamak için yapılan aletli dalışlardır.

  Denizaltı Mağaraları.jpg
  Mağara dalışları için teknik mağara dalışı eğitimi alınması gerekir.Mağara dalgıçları yerbilimcilere mağaranın yatayda ve dikeyde nasıl yönlendiği konusunda bilgi verirve fotoğraf çekilmesinde, mağaranın haritasının çıkarılmasında, kimyasal ve diğer analizler içinmağaranın içinden örnek alınmasına yardımcı olurlar. Ülkemizde ODTÜ ve Hacettepe üniversitelerininbünyesinde denizaltı mağaralarıyla ilgili araştırmalar yapılıyor. Sualtı Araştırmaları Derneği de (SAD)uzun bir süredir DEMA (Türkiye Kıyıları Deniz Mağaraları Envanter Projesi) projesiyle ülkemizdekidenizaltı mağalarının envanterini oluşturmaya çalışıyor. Envanter çalışmalarınınyanı sıra denizaltı mağaralarında ve çevrelerinde tatlısu boşalımı araştırmaları da yapılıyor.Denizaltı mağaraları kıyı mağaraları olarak da bilinir.Mağara girişleri sualtından olabildiği gibi yüzeyden de olabilir.

  Bir önceki yazımız olan Hangi ülkelere vize yok? başlıklı makalemizde hangi ülke vize uygulamıyor, pasaport çeşitleri ve vize istemeyen ülkeler hakkında bilgiler verilmektedir.
 2. Acil

  Denizaltı Mağaraları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder