+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Çinde en büyük olan baraj Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Çinde en büyük olan baraj
  Çinde En Büyük Olan Baraj


  Yangtze nehri üzerine inşa edilen Üç Boğaz Barajı son 32 jeneratörünün de devreye girmesiyle en yüksek kapasitesine ulaştı. Baraj 15 nükleer reaktör gücünde elektrik üretebiliyor.

  Çin'de son günlerde gerçekleşen yoğun yağışların da etkisiyle Yangtze nehrinde saniyede 70 bin kübik metre su akışı gerçekleşiyor. Bu yoğun su akışı sebebiyle barajın tüm jeneratörleri , devreye sokuldu. Böylece dünyanın en büyük kapasiteli temiz enerjisi de üretilmiş oldu.
  Çinde en büyük olan baraj.jpg

  İlk olarak 2003'te devreye sokulan barajın inşası için 1,4 milyon insan yerinden edilmiş, bu da büyük tartışmalara yol açmıştı. 22, 5 milyar dolara inşa edilen baraj 22,5 milyon kilovat kapasitesiyle 15 nükleer santral gücüne sahip. Barajın gölü ise İsviçre , büyüklüğünde!
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Yangtze veya Yangzi Jiang, Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve Amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehridir. Dünyanın en büyük hidroelektrik projesi olan baraj aynı zamanda yağışların en çok arttığı dönemlerde meydana gelen sellerin önlenmesi, kuraklık dönemleri için suyun depolanması ve turizm gayeleriyle de kullanılacak.
+ Yorum Gönder