+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Lesoto Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lesoto Hakkında Bilgi
  Lesoto hakkında bilgi nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lesoto Hakkında

  Afrika kıtasında etrafı tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrili bağımsız bir krallık. Güney Afrika Cumhûriyeti topraklarının ortasında kurulmuştur. Güney-kuzey doğrultusunda en geniş yeri ortalama 515 km, batı-doğu doğrultusunda en geniş yeri ise 432 kilometredir.


  Tarihi
  Lesotho ilk olarak 19. yüzyıl başlarında, Güney Afrika Cumhuriyeti, Afrika'nın en güney ucunda yer alan bir ülkedir. Güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda Hint Okyanusu vardır. Kuzeyde Namibya, Botsvana ve Zimbabve, kuzeybatısında Mozambik ve Swaziland vardır. Küçük bir krallık olan Lesotho ise Güney Afrika Cumhuriyeti toprakları içinde yer alır.
  Zulu ve Zulular, Güney Afrika'da yaşayan bir Afrika kabilesi.


  Matabete kabilelerinin akınlarıyla dağıtılan kabilelerin geri kalanlarını birleştirmeyi başaran, Moshesh isimli bir başkanın liderliğinde tarih sahnesinde göründü. Boer çiftçilerinin 1868 yılındaki korkunç saldırısı üzerine, Moshesh İngiliz himayesini kabûl etti. 1884 tarihinden itibaren İngiltere tarafından Basutholand ismiyle idare edildi. 1959 yılında ülke, içişlerinde bağımsız oldu. Bu yıldan sonra ülkenin büyük politik grupları, şiddetli bir bağımsızlık mücadelesine başladılar. Bu mücadelelerin sonunda, 4 Ekim 1966’da Lesotho, istiklale kavuştu. Aynı sene 17 Ekim’de Birleşmiş Milletlere kabul edildi. Lesotho ayrıca, İngiliz Milletler Cemiyetinin de bir üyesidir. Güney Afrika Cumhûriyeti kendi toprakları içindeki ülkenin kontrolünü kolaylıkla sağlayacağı için, Lesotho’nun bağımsızlığını tanıdı. 1986 Ocağında askeri bir darbe ile Tümgeneral Justin Metsinolekhaya ülkenin yönetimini elegeçirdi. Askeri yönetim hala iş başındadır. Askeri yönetim demokrasiye dönüşün ilk adamı olan genel seçimleri Kasım 1993’te yapılmasını kararlaştırdı.

+ Yorum Gönder