+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Mali Iklimi Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Mali Iklimi Nedir
  Mali iklimi Kısa Bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Mali Iklimi Hakkında Bilgi

  Afrika’nın bol yağış alan tropikal ormanlarının kuzeyi boyunca uzanan Mali’de, sıcak ve kurak bir iklim hüküm sürer. Yağmur özellikle haziran ve eylül ayları arasında yağar. İklim ekim ve kasımda sıcak nemli, ocak ayına doğru soğuk ve kurak, hazirana kadar sıcak ve kuraktır. Sahra Çölünde yağış miktarı yok denecek kadar azdır.

  mali-iklimi.jpg

  Mali’nin büyük bir bölümü düz arazilerden meydana gelmiş olup, güneyden kuzeye üç farklı bölgeye ayrılır. Bu bölgeler Savana, bozkır bölgesi ve çöldür.

  Güneyde yer alan Savana, ağaçlı otlaklardan meydana gelmiştir. Ağaçsız bir ova halindeki bozkır bölgesi, Savananın hemen kuzeyinde başlayıp, batıdan tam Moritanya sınırının altından geçen ve doğudaki tarihi Timbuktu ve Gao şehirlerini ihtiva eden bir şerit meydana getirir.

  Senegal ve Nijer nehirleri, Savana ve Step bölgeleri içinden akar. Senegal’in kolları, Gine’nin dağlık arazilerinden doğar. Mali’nin batı kısmındaki toprakları suladıktan sonra ana kolu meydana getirmek üzere birleşir. Bu nehir Afrika’nın üçüncü büyük nehri olup, Mali’nin candamarını teşkil eder. Nijer Nehrinin meydana getirdiği delta, bir yılda arka arkaya iki defa mahsul alınmasını mümkün kılan verimli bir ovadır.

  Sahra Çölü ise, bozkır bölgesinin kuzeyinde kalan bütün Mali topraklarını kaplar.

+ Yorum Gönder