+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Bissau Bayrağı Ve Anlamı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bissau Bayrağı Ve Anlamı Nedir
  Bissau bayrağı ve anlamı nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Bissau Bayrağı Ve Anlamı Hakkında Bilgi

  Bayrağın göndere çekilen tarafında dikey olarak bulunan ve bayrağın üçte birini oluşturan kırmızı renk sömürge döneminde vatandaşlarının çalışmasını, verdiği mücadeleyi ve çektiği acıyı sembolize etmektedir. Buna ek olarak sömürge döneminde bağımsızlığı kazanabilmek adına yürütülen savaşı ifade etmektedir. Bayrağın geri kalan kısmında bayrağı eşit bir şekilde yatay olarak bölen sarı ve yeşil renkler bulunmaktadır.

  bissau-bayra-.png


  Sarı renk çalışma için verilen emeği, kazanımların elde edilmesi ile sağlanan refahı temsil ederken, yeşil renk ülkenin tropikal doğasını ve mutlu bir gelecek için duyulan ümitleri ifade etmektedir. Göndere çekilen tarafta bulunan kırmızı şeritin tam ortasında bulunan siyah renkteki beş köşeli yıldız Afrika'nın ve siyah insanlarının haysiyetinin, özgürlüğünün ve barışının sembolü olarak kullanılmaktadır.

  Gine Bissau bayrağı 1992 yılı
  na kadar Yeşil Burun bayrağı ile büyük bir benzerlik göstermekteydi. Her iki devletinde bir devlet olma isteği, belli bir dönem gerçekleşse de, ada ülkesi Yeşil Burun ile kara ülkesi Gine Bissau'da yaşanan zıt siyasi gelişmeler ayrılığa ve Yeşil Burun'un bayrağını değiştirmesine sebep olmuştur.
+ Yorum Gönder