+ Yorum Gönder
Coğrafya ve Ülkeler Coğrafyası Forumunda Tayvan Bayrağı Ve Anlamı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tayvan Bayrağı Ve Anlamı Nedir
  Tayvan Bayrağı Ve Anlamı Nedir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Tayvan Bayrağı Ve Anlamı Hakkında Bilgi

  Bayrak, Çin devrimi esnasında oluşturulmuş ve daha sonra günümüzde Tayvan'da kurulu bir parti olan Kuomintang 'ın parti sembolü olarak kullanılmıştır. Bayrak kırmızı bir zemin üzerine göndere çekilen sol üst köşede konumlandırılan ve bayrağı dörtte bir oranında kaplayan mavi renkte dikdörtgenden oluşmaktadır. Dikdörtgenin içerisinde 12 ışını bulunan beyaz güneş bulunmaktadır.

  tayvan-bayra-.png


  Bayrakta bulunan renkler Sun Yat-sen 'in Üç ülke ilkesi tezinden yola çıkarak belirlenmiştir. Bu ilkeye göre mavi renk demokrasiyi (Min Chuan), kırmızı renk milliyetçiliği (Min Tzu) ve beyaz renk ise refahı (Min Sheng) simgelemektedir. Sun Yat-sen 'e göre Kırmızı Dünya olarakta adlandırılan kırmızı zemin, Qing Hanedanı hükümdarlığına son vererek Çin Cumhuriyeti'nin kurulması için akıtılan kanı ifade etmektedir. Bayrakta mavi zemin gökyüzünü temsil ederken, üzerinde bulunan güneşin 12 adet ışını, yılın 12 ayını temsil etmektedir.

  Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti tarafından benimsenen Tek Çin Politikası nedeniyle bu ülkede bu bayrağın kullanımı yasak olmakla birlikte, yine aynı gerekçeyle Çin Halk Cumhuriyeti'nin katıldığı uluslararası organizasyonlarda da bu bayrak bulundurulmamaktadır.

+ Yorum Gönder