+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Uzay hakkında kısa yazılar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uzay hakkında kısa yazılar
  kısaca uzay hakkında kısa yazılar 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Uzay hakkında yazı örnekleri

  Uzay dünya'nın atmosferi dışında evrenin geri kalan kısmına verilen isimdir. Ortalama ısısı -270 santigrat derecedir. Atmosfer ile uzay arasında kesin bir sınır bulunmamaktadır fakat Dünya'nın atmosferi yukarı doğru çıkıldıkça incelmektedir.
  Uzayda tahminen milyonlarca galaksi bulunmaktadır. Bu tahmini galaksilerin içinde tahminen milyonlarca sistemler gezegenler ve astroitler bulunmaktadır.

  Uzay konusundaki ilk sağlam bilgiler 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başında özellikle kuzey ülkelerinde kurulan gözlemevleri sayesinde alındı. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Palamar Gözlemevi Dünya'da mevcut gözlemevlerinin en büyüğüdür. Buradaki aynalı teleskopun çapı 5 m yüksekliği 40 metre dir.Bu gözlemevlerinde uzaydaki gökcisimlerinin kütlesi hacmi ışığının şiddeti vb. incelenmektedir.

  Uzayda ilk insan ise 12 Nisan 1961 tarihinde SSCB'nin uzaya gönderdiği Yuri Gagarin oldu. Bu arada insanların uzay boşluğuna yerleşmelerini sağlamak uzayı uzaydan izlemek Dünya üzerinde haberleşme kolaylıkları sağlamak için binlerce uydu yörüngeye yerleştirildi ya da uzayın boşluğuna fırlatıldı. Nihayet 1969 Temmuzu'nda Ay'ın ABDli astronotlar tarafından fethedilmesi uzay çalışmalarında en önemi adımlardan biri oldu. Günümüzde uzay yarışı büyük bir hızla sürmektedir. Özellikle de Amerika ve Rusya bu büyük yarışta amansız birer rakiptir.

 3. Zühre
  Devamlı Üye
  Uzay Nedir

  Uzay dünyanın dışında olan atmosferin üstünde olan evrenin geriye kalan bölümüne denen bir addır. Uzayda tahmin edilen milyonlarca gezegen, yıldız vs. bulunduğu söylenmektedir.İnsanoğlu uzayın nasıl birşey olduğunu tüm insanlık boyunca merak etmiştir. Bu sebepten dolayı insanlar uzayı araştırmak ve öğrenmek için sürekli yeni icatlarda bulunmuşlardır. Bunlardan en önemlisi teleskoptur.Teleskop sayesinde insanlar uzay hakkında birçok bilgi edinmişitir

+ Yorum Gönder