+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Ay nasıl oluşmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Ay nasıl oluşmuştur
  Ay nasıl oluşmuştur

  Dünya'nın uydusu Ay'ın, Dünya ile Mars büyüklüğündeki bir asteroitin çarpışması sonucu oluştuğu ileri sürüldü.
  Colorado'daki Southwest Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacı Robin Canup, ''ilerlemiş bilgisayar teknolojisinden faydanılarak yapılan yeni canlandırmaların ve yeniden gözden geçirilen önceki canlandırmaların, Dünya'ya çarpan Mars kütlesindeki bir nesnenin, her ikisini şimdiki konumuna sokmak için yeterli olduğunu gösterdiğini'' söyledi.

  Bilim adamları ayrıca, aralarında Dünya'daki yerçekiminin Ay'ı yakaladığı ya da Dünya ve Ay'ın eş zamanda oluştuğunun bulunduğu diğer teorileri geçersiz sayıyorlar.

  Öte yandan, Mars büyüklüğündeki asteroit teorisini ilk ortaya atan Harvardlı araştırmacı Al Cameron, Canup'un canlandırmasının tam oluşumu değil, ilk çarpışmayı kapsadığını ve çarpışmadan çıkan materyali taş yığını değil sert bir kaya varsaydığını bildirdi. Cameron, Ay'ı oluşturacak çarpışma zamanında Dünya'nın, Canup'un bildiği gibi tamamen değil, yalnızca 3/2'sinin oluştuğunu kaydetti.
 2. ismail
  Devamlı Üye

  Bir teoriye göre Dünya Güneş etrafında dönen küçük parçacıkların birleşip bu büyüklüğe gelerek oluştuğu söylenir ve buna bağlı olarak ayın da böyle oluştuğu söylenir başka bir teoriye göre ise Dünya'ya Mars büyüklüğünde bir gök cisminin Dünya'ya çarpması sonucu saçılan parçalardan ay oluştu ve hatta bu çarpışmadan önce Dünya'nın Mars büyüklüğünde olduğu düşünülüyordu
+ Yorum Gönder