+ Yorum Gönder
Elektronik ve Teknoloji ve Uzay Bilimleri Forumunda Kozmik Işınlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Kozmik Işınlar
  Kozmik Işınlar nelerdir


  Uzaydan gelip atmosfere giren bazı ışınlar vardır ki ,bunlar "kozmik ışınlar" diye tanımlanır. Sözkonusu ışınlar çok büyük enerjiyle yüklüdür. Kozmik ışınlar dünyanın merkezine doğru düz ışınlar halinde yol alırlar. Dalga uzunlukları, dalga uzunluğu çok kısa olan (x) ışınlarından da kısadır.Varlıklarının farkedilmesinde Geiger aleti kullanırlar. Bu ışınlar yeryüzündeki bütün varlıklara, tabii bu arada insanlara da çarpar. Kuvvetli bazı kozmik ışınları, kalınlığı 100 metreyi bulan kaya kitlelerini bile geçer. Dolayısıyla,x ışınlarından, radyum, atom bombası ve daha başka kaynakların yayınladığı ışınlardan daha güçlüdürler.

  Kozmik ışınlar genel bir bakışla ikiye ayrılır. Bunlardan biri kendiliğinden oluşmaktadır. Bu tür kozmik ışınlarının kaynağı hala öğrenilmemiştir. Fakat oluşumları hakkında çeşitli bilimsel kuramlar (teoriler) ileri sürülmektedir. Bunlar, atomlarla çarpıştıkları zaman ikinci derecede radyasyonlar meydana getirirler. Başka türlü söylemek gerekirse, kilometrelerce yüksekteyken atmosferdeki başka zerreciklere çarpar, yeni bir ışının oluşmasını sağlarlar. Bu da "ikinci tür kozmik ışınlar" diye tanımlanan kozmik ışınlardır.

  Bilimsel incelemeler,kozmik ışınların genellikle hidrojen atomu zerreciklerinden oluştuğunu ortaya koymuştur. Birinci tür kozmik ışınların zerreciklerindeki enerji yaklaşık olarak 6.000.000.000 elektron volt değerinde tesbit edilmiştir.

  Kozmik ışınları keşfeden Henss,bu keşfini 1911 yılında yapmıştır.

 2. ismail
  Devamlı Üye

  Bu ışınların %50'sinden fazlası zararlı ve bu durumda bize güneş kremi ya da bu gibi bazı kozmetik ve bakım ürünleri kullanmak gerekiyor.Ayrıca saat 10.00 ile 14.00 arası kesinlikle Güneş'e çıkmamak lazım bunu da paylaşalım sizinle
+ Yorum Gönder