+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Vücudumuzu Tanıyalım Forumunda Adrenalin (Epinefrin) Nedir / Adrenalin Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Adrenalin (Epinefrin) Nedir / Adrenalin Hakkında
  Adrenalin (Epinefrin) Nedir / Adrenalin Hakkında

  Adrenalin Nedir / Adrenalin Hakkında / Adrenalin Hormonu / Adrenalin Salgılanması Sırasında Vücutta Oluşan Değişiklikler

  Adrenalin, böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından öz bölgede salgılanan bir hormondur.
  adrenalin-epinefrin-nedir.png
  Doğada bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktır. Etkisini, nabzın atışı, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle, acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir. Heyecan ve korku durumunda adrenalin salgılanması artar. Kan damarlarını genişletir.

  Adrenalinin salgılanması sırasında:

  Damarlar genişler,
  Kan basıncı yükselir,
  Kalp atış hızı artar,
  Göz bebekleri büyür,
  Kan şekeri yükselir.
 2. Zarafet
  Üye

  Başlıca kontrolü beyin tarafından sağlanmaktadır. Adrenalin, aslında vücutta birçok farklı etkiye sebebiyet verir.Heyecanda adrenalin yükdelir, aşırı heyecan durumunda derinin solgun bir renk alması da, bu yüzendir.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Adrenalin insanlarda bulunan hormonlardan biridir. ve beyin tarafından kontrol edilir. adrenalin hormonu yaşanılanlara bağlı olarak frklılık göstermektedir. örneğin heyecan ve tutkuya bağlı olarak insanlarda bulunan adrenalin hormonu yükselmektedir.
+ Yorum Gönder