+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Tirnak bakimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Tirnak bakimi
  Tırnak bakimi hakkında bilgi?

  Lütfen arkadaşlar hemen bana tırnak bakımı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
  Kadınların güzelliği ve bakımı için sadece yüzünü temizlemesi, nemlendirmesi ve kusursuz bir makyaj yapması yetmez. En az onlar kadar önemli bir diğer unsur da güçlü ve bakımlı tırnaklara sahip olmaktır. Çünkü hiçbir kadın çatlamış, ojelerinin bir kısmı çıkmış ve boyları birbirinden farklı tırnaklara sahip olmayı istemez. Bunun için illa ki bir güzellik salonuna gitmeniz de gerekmez. Evinizde kendi manikürünüzü yaparak yıpranan ve kırılan tırnaklarınızı istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Kısa, uzun, küt ya da oval… Seçimi size kalmış… İşte size adım adım tırnak bakımı:

  1. Adım: İşe öncelikle eski ojenizi çıkararak başlayın. Bu arada kullandığınız asetonun nemlendirici özelliği olmasına da dikkat edin. Böylece tırnaklarınızı de beslemiş olursunuz. Ve insanlara itici görünmemek için hiçbir zaman yarısı çıkmış ojeli tırnaklarla dolaşmayın.

  2. Adım: Tırnaklarınızı istediğiniz uzunlukta kesin. Ancak çok fazla dipten kesmemeye dikkat edin. Eğer tırnağınızı fazla derinden keserseniz, tırnak batması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu arada tırnaklarınızın hepsinin aynı uzunlukta olmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü uzun tırnaklar arasında birinin kısa olması göze hiç de hoş görünmeyecektir.

  3. Adım: Evet sıra geldi törpülemeye… Tırnağınızı ne kadar iyi ve doğru şekilde törpülerseniz o kadar dayanıklı ve sağlıklı olur. Tırnaklarınızı sadece tek bir yönde törpüleyin; ileri ve geri törpülemek tırnaklarınızı daha güçsüzleştireceğinden kırılmalara ve çatlamalara yol açacaktır.

  4. Adım: Törpüleme işleminden sonra tırnak etlerinizi yumuşatmak için ellerinizi ılık ve kremli bir suda 3 dakika kadar bekletin. Daha sonra da yumuşayan etleri bir makas yardımıyla fazla derine inmeden dikkatlice kesin. Eğer bununla uğraşmak istemiyorsanız iyice yumuşadıktan sonra etlerinizi tırnak diplerine doğru itebilirsiniz.

  5. Adım: Sıra geldi şekil verdiğiniz tırnaklarınıza oje sürerek bakımınızı tamamlamaya… Unutmayın ki ojesiz tırnaklar korunmasızdır bu yüzden koyu renkleri sevmeseniz de en azından bir kat cila sürmeyi ihmal etmeyin.

  Süreceğiniz ojenin rengini zevkinize ya da giydiğiniz kıyafete göre seçebilirsiniz. Bu konuda oldukça fazla seçeneğiniz bulunuyor; kırmızı, pembe, beyaz, bordo, mavi, mor, kahverengi…. Bunun yanısıra ojenizin üstüne değişik desenler yaparak tırnaklarınızı süsleyebilirsiniz.

  Ojeniz tamamen kurumadan elinizi bir yere sürmeyin. Yoksa ojenizi bozabilirsiniz. Bu arada kozmetik dünyası bu soruna da çabuk kuruyan ojeleri piyasaya sürerek çözüm getirdi. Dilerseniz onları kullanabilirsiniz.

  Son olarak;

  Ev işi yaparken eldiven kullanmayı alışkanlık haline getirin. Bu tırnaklarınıza yaptığınız bakımın daha uzun süre bozulmadan kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca tırnaklarınızı nemlendirici kremlerle güçlendirmeyi de ihmal etmeyin. Böylece kolay kırılmalarını engelleyebilir, sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

  Tırnakların sararması güzel görünümün önündeki en büyük engellerden biridir. Ancak bunu da yenmenin basit ve ucuz bir yolu var; 1 adet limon Tırnaklarınızı birkaç dakika limonla ovarak sararmalarını önleyebilir ve daha parlak tırnaklara kavuşabilirsiniz.  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yaşlanmaya Karşı Mayanın Etkisi Nedir

  Sevgili bayanlar Hamur işlerinde kullandığımız mayanın yaşlanmayı yavaşlattığı ve hatta durdurduğunu biliyormuydunuz

  Ulusal Tayvan Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, mayanın içinde bulunan özel bir proteinin yaşlanma süreciyle ilgili özellikleri olduğunu keşfetti Bu proteinlerin aktifliği yapay bir şekilde baskı altına alındığında organizmaların daha çabuk yaşlandığı ve yaşam sürelerinin kısaldığı kaydedildi Tam tersi durumda ise yaşlanma hızının yavaşladığı gözlemlendi

  Asetilasyon, vücudun çevreye uyumunu sağlayan proteinin fonksiyonunda değişime neden olabilir Bu süreç maya organizmalarının yaşam süresinde % 50 uzamayı sağlar Uzmanlar bu fenomenin memeli hücrelerinde de yaratılabileceğini ve titiz bir çalışma sayesinde yaşam süresinin uzayabileceğini belirtiyor

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar sürekli olarak ellerini kullanırlar ve elleri onların neredeyse her yerine gelir. bu yüzden sağlığınız için tırnak bakımlarınıza özen gösterin özellikle el tırnaklarınıza. el veya ayak tırnakarınızın bakımını evde de kuaförlerde yapabilirsiniz. bunlar için yapacağınız bakım manikür ve pedikürdür.
+ Yorum Gönder