+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Sonbahar Detoksu ile Bahar Yorgunluğu Yaşamayın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sonbahar Detoksu ile Bahar Yorgunluğu Yaşamayın
  Sonbahar Detoksu nedir

  Genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissederiz. Sonbaharda havaların yavaş yavaş soğuması, günlerin kısalması, ile hareketin azalması, iştahımızı, hayat kalitemizi ve çalışma tempomuzu da olumsuz etkileyebilir.

  Sağlıklı beslenme ve beslenme sistemimizde yapacağımız ufak değişikliklerden oluşan sonbahar detoksu yorgunluğu yenmenizde baş aktör, olacaktır. İşte sonbahar yorgunluğunu atacak sonbahar detoksu;

  Sonbahar Detoksu ile Bahar Yorgunluğu.jpg
  1- Su İçme alışkanlığı kazanın. Hala su içme alışkanlığı kazanmadıysanız artık yeter, ekim detoksunu fırsat bilip, susamasanız da su için. Günde 8–15 su bardağı su kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve mevsim, değişikliklerine bağlı oluşabilecek sindirim sistemi problemlerini çözecektir.

  2- C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin. Bahar mevsiminde tüketimine en çok dikkat etmemiz gereken vitamin, C vitaminidir. Yemeklerinizde C vitamininden zengin olan yeşilbiber, kuşburnu, maydanoz gibi besinleri ve C vitamininin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her zaman tüketin.

  3- Alkol tüketimi minimum düzeyde olsun. Alkol tüketimi, bahar yorgunluğunu kamçılar. Özellikle sonbaharda alkol tüketimi daha kontrollü olmalıdır. Alkol oranı düşük içecekleri tercih etmeli ve 1–2 kadehten daha fazlasını, tüketmemelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içecekler ile birlikte ve sonrasında bol miktarda su içmelisiniz.

  4- Kafein tüketiminde çok serbest olmayın. Sonbaharda, havaların soğuması, günlerin kısalması, gecelerin uzaması ile birlikte soğuk içecekler yerini sıcak içeceklere bırakır. Sabah uyanabilmek veya alkolün etkisinden kurtulmak veya gün içerisinde yorgunluğu yenmek gibi bir çok değişik nedenle sebep yaratarak, öğleden sonra beş çayında ve uzun akşam sofralarında da bol bol tükettiğimiz çay ve kahve, tüketimini kontrol altında tutmalıyız. Bahar yorgunluğu ile savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulamadır. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücuttan su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat abarttığınız zaman faydadan çok zarar getirir.

  5- Yeterli, dengeli ve kendi içinde düzenli beslenmeyi ekim detoksu ile pekiştirin. Az az ve sık sık beslenin. Düzensiz beslenme ,ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olur, bahar yorgunluğunu hat safalara getirir. Günde 6 öğün beslenmeye ve gün içerisinde 4 saatten uzun aç kalmamaya özen gösterin.

  6- Doğal, yöresel ve mevsiminde olan yiyecekleri tüketin. Yiyecekleri mevsiminde, bulunduğunuz ortamda yetişen yöresel ve katkı maddesi içermeyen doğal olanları tercih edin. Yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddelerinin miktarı ve yoğunluğu ölçüsünde sindiriminiz zor olmaktadır.

  7- Doğal baharatları sofranızdan, eksik etmeyin. Mide probleminiz yoksa yemeklerde kırmızıbiber ve karabiber kullanmanız metabolizma hızınızı arttırmanın yanında tuz tüketimini azaltmanıza yardımcı olur ve ödem problemi yaşamanızı engeller.

  8- Kıpırdayın. Açık havada en az yarım saatlik orta tempoda yürüyüşler yapın ve oksijen kapasitenizi yükseltin. Gün içinde, de olabilecek en yüksek seviyede hareketli olmaya çalışın.

  9- Düzenli ve yeterli uyuyun. Düzenli ve yeterli uyumak günü düzenli yaşamanızı kolaylaştırır.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Yukarıda anlatılanlar kolaylıkla yapılabilir ve uygulanabilir.Bunlar size sıkıcı gelebilir ama sağlığınız için önemlidir.Çabucak sıkılıp bırakmayın bu davranışları alışkanlık haline getirin.
+ Yorum Gönder