+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Unutkanlığın nedenleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Unutkanlığın nedenleri nelerdir
  Kısaca unutkanlığın nedenleri

  Arkadaşlar sizce unutkanlığın nedenleri nelerdir kısaca açıklar mısınız? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  KISACA UNUTKANLIĞIN NEDENLERİ

  Unutkanlık aslında büyük oranda psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. Ancak, organik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan unutkanlıklar da kişinin hayat standardını etkiliyor. Bir problem olarak unutkanlığın, gençlerde ve yaşlılarda ortaya çıkmasına göre farklı anlamlar taşıdığını söyleyen Acıbadem Hastanesi Bakırköy, Nöroloji Uzmanı Dr. Elif Ilgaz, unutkanlığın her yaş grubunda yaşanmasına karşın, belirgin yaşlarda ortaya çıkan hastalıkların unutkanlığa daha fazla neden olduğunu söyledi.
  Gergin olan kişiler daha unutkan oluyor
  Dr. Ilgaz, gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın en büyük nedenini günlük yaşam stresine bağlayarak, yoğun iş temposunda çalışan ve beynine sürekli yeni bilgi kaydetmek durumunda kalan ve gergin olan kişilerin daha unutkan olabildiğini kaydetti.

  Gençlerde unutkanlık troid ve B12 eksikliğine bağlı olabilir


  Gençlerde ortaya çıkan unutkanlığın organik nedenlerine bakıldığında, ilk sıralarda troidin iyi çalışmaması ve B12 eksikliği geliyor. Dr. Ilgaz, unutkanlık nedeniyle gençleri hekime getiren korkuların başında "Alzheimer mıyım" endişesinin yattığını anlattı. Özellikle son dönemlerde toplumda alzheimer konusundaki bilgi düzeyinin yükselmesine paralel olarak böyle bir yanılgının da ortaya çıktığını belirten Ilgaz, "Unutkanlığın organik nedene bağlı olarak ortaya çıktığı durumların başında elbette alzheimer geliyor. Ancak alzheimer 60 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan bir durum. Bu yaşlardaki unutkanlığın da alzheimer olarak tanımlanabilmesi için, kişinin yakın hafızası etkilenmiş, söylediklerini tekrarlıyor, kişilik değişikleri ortaya çıkmış, hayal görmeye başlamış, uyku uyanıklık döngüsünün bozulmuş olması gerekiyor. Yani alzheimer yaşla birlikte ortaya çıkmakla birlikte yaşlılığın doğal sonucu değildir. Bu nedenle yaşlılıkta ortaya çıkan her unutkanlığı alzheimer olarak tanımlamak da yanlış olur" dedi.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların sürekli olarak aynı işleri yapması insanlarda unutkanlığa neden olmaktadır. bunun dışında kişide bulunan B12 vitamini eksikliği nedeni ile de unutkanlık meydana gelmektedir. insanlar unutkanlık sorunu yaşamak istemiyorlarsa sürekli olarak farklı şeyler yapmalı tutabilirse günlük tutmalı ve beyin jimlastiği yapmalıdır.
+ Yorum Gönder