+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Vucut Sağlığı Forumunda Cildinize su verin Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  Cildinize su verin
  Su ve faydası ?

  Arkadaşlar hemen bana şimdi su ve suyun faydası hakkında bana bir kaç bilgi verir misiniz?

  Cildiniz kuruysa ve geriliyorsa ihtiyacı kadar nemi vermek için uygun bir bakım seçin. Göreceksiniz, sağlık ve ışıltısını geri kazanıp canlanacak!
  Cildinize yardımcınız olacak cevaplar aşağıda


  Kuru bir cildi susuz kalmış ciltten nasıl ayırt edersiniz?
  Elmacık kemiklerinizi hafifçe çimdikleyerek dermatologların uyguladığı bu basit testi yapın. Eğer minik paralel çizgiler oluşuyorsa cildiniz susuz kalmış demektir. Minik çizgiler her yöne doğru dağılıyorsa cildiniz kuru bir cilt demektir. Kuruluğun bir diğer göstergesi de cildin daima doyumsuz olmasıdır: sürdüğünüz kremleri adeta yutar ve genellikle gün boyu tekrar tekrar sürmeniz gerekebilir.


  Cildin susuz kalmasının etkenleri nelerdir ?
  Bunun en sık rastlanan etkeni yorgunluktur; yorgunluk hassasiyete neden olur ki bu da cildin savunma sistemini bozar. Antibiyotik gibi bazı ilaçlar da bu dengesizliğe neden olabilir. Hamilelik sonrası da cildin üst tabakalarında dengesizlikler görülebilir. Bu gibi durumlarda cildin savunma sistemi bozulduğu için yeterli su tutamaz. Klimalı ortamlar ve diğer iklim farklılıkları da etkenlerden bazılarıdır; cildin çevreye uyum sorunu doğabilir. Ayrıca ilerleyen yaşla birlikte hormonal değişimler de cildin susuz kalması gibi sonuçlar doğurabilir.


  Çok nemlendirici bir kremin çok zengin içerikli mi olması gerekir?
  25 yıl önce hidrolipidik zarı yeniden yapılandıran, cilde sağlığını kazandırarak hızlı bir rahatlama sağlayan kremler tercih ediliyordu. Artık kozmetik gelişmeler sayesinde hem nemlendirici olup hem de yağlı olmayan kremler de üretiliyor.
  Bu durum sene boyunca mevsimlere göre farklı yapıda kremler kullanabilmemizi sağlıyor: daha yağlılar kışın, daha hafifler yazın gibi. Kısaca, günümüzde kremin çok zengin içerikli olmasından çok cildinizin ne zaman ve neye ihtiyacı olduğu önem kazanmış durumda.


  Susuz kalmış ciltler ne yapmalı?
  Suyu tutun!
  Su eksikliği olduğunda cilt canlılığını ve esnekliğini yitirir, rahatsızlık hissi verir. Yazın kızgın güneşinden sonra cilt susamış durumdadır. Bol su tüketmek vücut için önemlidir ancak cildin su ihtiyacını karşılamak için bu da yeterli değildir. O nedenle cilde günlük ihtiyacı olan “yüksek nemlendiricili” bir bakım yapmak gerekir. Zaten bu nedenle nemlendiriciler besleyici elemanlar bulundurdukları gibi cildin sus seviyesini yükseltecek anahtar içeriklere de sahiptir. Ciddi kuruluk durumunda düzenli olarak nemlendirici bir maske uygulayın. Masaaai silmeyin, bütün bir gece tutarak cilde ihtiyacını verin. Sabaha cildiniz yeniden doğmuş olarak uyanacak, ışıltısına şaşıracaksınız.


  Karma ciltler ne yapmalı?
  Dengeyi koruyun!
  Zannedilenin tersine yağlı ve karma ciltler de susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Ne yazık ki bu cilt tiplerinde parlamadan kaçınmaya çalışırken maalesef cildin kuru kalma tehlikesi fazladır. Bu nedenle cildin su dengesini sağlamak için sıvı veya jel halindeki kremlerden seçmek ve bu cilt tiplerini de mutlaka nemlendirmek gerekir.


  Olgun ciltler ne yapmalı?
  Suya boğun!
  İyi nemlenmiş bir cilt sağlıklı bir cilttir. Östrojenlerin iyi nemlenme için gerekli olduğunu biliyoruz. Bu nedenle 50 li yaşlara doğru bu hormonun yetersiz salgılanması sebumun azalmasıyla birlikte cildin susuz kalmasına neden olur. Dolayısıyla kozmetik laboratuvarları anti-aging kremlerinde cildi suya boğacak aktiflerin kullanımını giderek artırarak kadınların sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmalarını sağlamaya çalışıyor
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Karın yağları nasıl geçer


  Sevgili hanımlar Bikini mevsiminde sıkı bir karın için yememiz ve yapmamız gerekenler neler şimdiz sizlerede bu konuda kısa kısa notlar aktarıcaz dümdüz bir karına sahip olabilmek için neler yapabilir buyrun hep birlikte öğrenelim

  Neler Yenmeli
  Et, balık, yumurta gibi hayvansal proteinlerden mutlaka almak gerekir Ayrıca tam tahıllı gıdalara da önem verin Lahana, havuç, turp, pırasa gibi sebzeler ve kuru meyveler de sıkı bir karnı destekleyen yiyeceklerdir Bol su içme her anlamda sağlıklı olduğu gibi burada da uygulanması gereken bir alışkanlıktır

  Neler yenmemeli
  Kızartmadan kesinlikle uzak durulması gerekiyor Süt, yoğurt, beyaz peynir gibi süt ürünlerini de sınırlamak faydalı olacaktır Ayrıca beyaz ekmek, kuru sebze, hamur, pasta, pirinç gibi besinlerden de mümkün olduğunca almamak gerekir Gaz yapmaması açısından ise gazlı içecekler ve sakız, kaçınılması gereken gıdalardandır

  Doğru nefes
  Doğru nefes alıp vermek düz bir karın için en temel şeydir Doğru nefes alıp verdiğimizde karnımız sıkılaşır, sindirimimiz kolaylaşır ve gaz şişkinliğinin en büyük nedenlerinden olan stres vücudumuzdan atılır

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanların vücutlarının yüzde 75 i sudur. bunun nedeni insanların bütün metabolik faaliyetlerini enzimlerin gerçekleştirmesi ve enzimlerinde su olmadan çalışamamasıdır. ayrıca fazla su tüketimi tabi ki aşırı olarak değil insanlarda kilo kaybına neden olur ve insan cildini güzelleştirir.
+ Yorum Gönder