+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Yağ Asitleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Yağ Asitleri
  Yağ Asitleri
  RCOOH genel formülünü taşıyan önemli bir organik bileşik sınıfıdır. Yağ asitleri vücutta serbest (esterleşmemiş) veya trigliserol gibi daha karmaşık moleküllerde yağ esterleri olarak bulunurlar. Serbest yağ asitleri küçük miktarlarda tüm dokularda oluşur, fakat bazen, özellikle açlık veya uzun süreli şiddetli açlık durumlarında kanın sıvı kısmında (plazmada) önemli miktarda serbest yağ asidi bulunur. Serbest yağ asitleri enerji üretmek amacıyla karaciğer ve kas gibi birçok doku tarafından okside edilebilirler. Yağ asitleri ayrıca glikolipidler, fosfolipidler ve kolesterol esterlerini içeren birçok bileşiğin öncül maddesidir. Trigliserol bünyesindeki esterleşmiş yağ asitleri vücudun ana enerji kaynağı olarak işlev görürler.

  Doğal yağlarda bulunan asitler daima çift sayıda karbon içerirler. Yağ asitlerinin C½ birimlerinden yani asetik asit artıklarından sentezlendikleri belirlenmiştir.
  En çok karşılaşılan yağ asitleri 16 ve 18 karbon atomu içerirler. Doymamış yağ asitlerine daha sık rastlanır. Daha yüksek derecede doymamış yağ asitlerini içeren yağlar genellikle sıvıdırlar.
 2. Ezlem
  Üye

  Her şeye olduğu gibi vücudumuzun da yağlara ihtiyacı vardır.Ama bu yağ fazla değil kararında alınmalıdır.Vücudumuzun kendisi de yağ üretir.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  Yağ asitleri önemli organik bileşiklerdir.yağ asitleri vücutta iki şekilde bulunur,serbest yağ asitleri veya esterleşmiş olrak bulunurlar.yağ asitleri küçük yapılıdır ve uzun süreli açlıklarda karaciğerde fazlaca bulunur.fakat esterleşmiş yağ asitleri vücudumuzun ana enerji kaynağıdır.
+ Yorum Gönder