+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Yağ Asitlerinin Yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Yağ Asitlerinin Yapısı
  Yağ Asitlerinin Yapısı
  A)Doymuş:Yağ asidi zinciri çift bağ içermiyorsa doymuş yağ asididir. Doymuş yağ asitleri vücut dışında göreceli olarak oksidasyona dirençlidirler.

  B)Doymamış: Yağ asidi zinciri bir veya daha fazla sayıda çift bağ içeriyorsa doymamış yağ asididir. Eğer yağ asidi iki veya daha fazla çift bağa sahipse, çift bağlar daima üç karbon arayla yerleşirler. Doymamış yağ asitleri havalı bir ortamda yavaşça ve kendiliğinden okside olur.

  Memeli dokularında bulunan hemen hemen tüm yağ asitleri düz zincirlidir. Oysa doğada bulunan yağ asitleri dallanmış zincirlidir. Vücutta yapılmayan ve vücuda alınması gerekli olan yağ asitlerine esansiyel yağ asitleri denir. Esansiyel yağlar iki çeşittir:

  1)Linoleik asit
  2)Linolenik asit
 2. Ezlem
  Üye

  Vücudumuzda iki çeşit yağ vardır.Doymuş yağ ve doymamış yağlar.İkisinin de değişik görevleri ve yapısı bulunur.Yağların hücreleri onarıcı yapısı da bulunmaktadır.
 3. Zeynep
  Görevli Bayan Üye
  İki çeşit yağ asdi vardır,bunlar doymuş yağ asidi ve doymamış yağ asidi.eğer yapısında çift bağ bulunduruyorsa doymamış yağ asididir.eğer sadece tek bağ içeriyorsa doymuş yağ asididir.
+ Yorum Gönder