+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Belirli Bir Kimseye Onun Insan Kimliğini Veren Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Belirli Bir Kimseye Onun Insan Kimliğini Veren Nedir
  Belirli bir kimseye onun insan kimliğini veren nedir?

  Bir dereceye kadar vücudunu meydana getiren atomlar mıdır?


  İnsan kimliği atomları meydana getiren elektron, proton ve diğer partiküllerin özgün seçimine mi bağlıdır?

  Bunun böyle olmadığını gösteren en azından iki neden vardır

  Birincisi, yaşayan herkesin bedenini meydana getiren materyalde aralıksız bir değişim vardır. Bu, her ne kadar doğumdan sonra yeni beyin hücreleri meydana gelmese de, bir kimsenin özellikle beyin hücreleri için de geçerlidir. Doğumdan beri her bir hücrenin ve vücudumuzu meydana getiren maddelerin hemen tamamı defalarca değiştirilmiştir. İkinci neden, kuantum fiziğinden gelir

  Eğer bir kimsenin beynindeki bir elektron, bir tuğladaki diğer bir elektronla değiştirilse idi, sistemin durumu bir önceki ile tamamen aynı olurdu, adeta ayırt edilemezdi. Aynı şey protonlar ve diğer bütün parçacıklar için de geçerlidir. Eğer bir kimsenin bedenindeki tüm madde bu evin tuğlalarındaki uygun parçacıklar ile değiştirilse idi, tam anlamı ile hiçbir şey fark etmezdi."

  Penrose bir insanın bütün atomlarını tuğlanın atomları ile değiştirsek bile insanı bilinçli yapan özelliklerin tamamen aynı kalacağını açıkça ifade etmektedir. Ya da tam tersini düşünebiliriz. Eğer beynin atomlarının parçacıklarını tuğlanınkilerle değiştirirsek bu da elbette tuğlayı bilinçli yapmaz.

  Tuğla yine tuğla olarak kalır. İnsanı insan yapan özelliklerin maddenin bir özelliği olmadığı, onun dışında bir varlık olduğu çok açıktır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  insana insan kimliğini veren sistem birincisi fiziki olarak canlı hücre yapısının olması ve sağlam olması diğeri ahlaki değerlerin olması her insan bu anlamda insan olmayabilir
+ Yorum Gönder