+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Vücut Sistemleri Forumunda Oynar Eklemler Nelerdir Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Oynar Eklemler Nelerdir Kısaca
  Oynar Eklemler Hakkında Kısaca Bilgi

  Kısa olarak özetlemek gerekirse, Oynar Eklemler, Çoğunlukla vücudun hareket görevini üzerine almış kemikler arasında görülen tam hareketli eklemlerdir.

  Bu eklemlerde, iki kemikten birinin çıkıntısı ile diğerinin girintisi birbirine uyacak şekildedir. İki kemiğin arasında sinoviyal boşluk olduğundan kemiklerin serbest hareket etmesi sağlanır..
  Eklem kıkırdakları kemiklerin uçunu örterek hem onlara uçlarda düzgünlük verir; hem de kısmen esneklik kazandırır. Sinoviyal boşluğu içten saran sinoviyal zar vardır. "Sinoviyal zar", kan ve lenf damarların-dan sinoviyal sıvıyı (eklem sıvısı) süzmeye yarar. Bu sıvı eklemlerin kaygan olmasını sağlar. İleri yaşlarda eklem katılaşmaları bu süzme görevinin bozukluğundan olur. Eklemleri oluşturan kemikler birbirlerine ligamentler ve kısmen kaslarla bağlanır.

  Eklemlerin üzerinde eklemi koruyan eklem kapsülü bulunur. 2. Nesrin212121
  Yeni Üye

  Vücut da bir çok eklem vardır bu eklemler vücudu hareket etmesini sağlar, bu eklemler ellerde kollarda bacaklarda ayaklarda bir çok vücut yerlerinde eklem var bu eklemler çoğu zaman burk lama olabiliyor burk lama olduğunda tedavi görmez seniz kemiğin yamuk kalmasına sebep olabilir hemen doktora gitmeniz gerekir.
+ Yorum Gönder