+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Yükseköğretim - Üniversiteler Forumunda Üniversitede ürperten iddia Konusunu Okuyorsunuz..
 1. İkLiM*
  Devamlı Üye

  Üniversitede ürperten iddia
  ​Üniversitede Ürperten İddia

  27 Mart 2008 Perşembe 09:29
  Ankara Üniversitesi'nde yaşanan kavgayla ilgili olarak tüyler ürperten bir idda ortaya atıldı.


  Gerginliğin eksik olmadığı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) yine gündemde. Önceki gün gerçekleşen ve 8 polis ile 2 öğrencinin yaralandığı olayların ardından eğitim ve öğretime ara verilen fakültede endişeli bekleyiş sürüyor.

  Karşıt görüşlülerin kavgalarından bıkan diğer öğrenciler ise fakültede yaşananların perde arkasına ilişkin ilginç bilgiler veriyor.

  Adını vermek istemeyen öğrencilerden biri, "İki grubun önde gelen isimleri, birlikte ne zaman kavga edeceklerini kararlaştırıyorlar." diyerek, provokasyona dikkat çekiyor.
  SOPA VE KESİCİ ALETLER NASIL SOKULUYOR?

  Pazartesi gününe kadar tatil edilen kurumda, yönetimin tutumu da eleştiriliyor. Olayları engellemek için 2 yıl önce girişlere yerleştirdiği kamera ve x-ray'lere rağmen sopa ve kesici aletlerin fakülteye sokulması bazı soru işaretlerine neden oluyor.

  Fakültede 4 yıldır eğitim gören bir öğrenci, "Grupların okula kavgalarda kullanabilecekleri malzemeleri nasıl soktuklarını anlayamıyoruz." diyor.
  İDEOLOJİK DEĞİL PROVOKASYON

  Öğrencilerin anlattıklarına göre, kavgalar genellikle orta bahçede filizleniyor. Burada bulunan iki kantinde karşılıklı sataşmalarla başlayan söz düellosu, kısa sürede taşlı sopalı çatışmaya dönüşüyor. Gruplar, kendi görüşlerini ifade etmek için değil provokasyon amaçlı gösteriler düzenliyor.

  Öğrencilerden biri şahit olduğu bir olayı şöyle anlatıyor: "29 Şubat'taki öğrenci olayları kantinde çay içerken planlandı. İki grubun önde gelen isimleri, benim yanımda 1 saat sonra çatışacaklarını söylediler. Gerçekten 1 saat sonra olaylar çıktı." Fakültede karşıt görüşlü öğrenciler arasında önceki gün çıkan olaylar sırasında 'polise mukavemette bulunduğu' iddia edilen İ.Ö., E.Ş. ve İ.Y. isimli 3 öğrenci tutuklanarak cezaevine gönderildi.
  SATIRLA SALDIRDILAR

  Öte yandan, DTCF'deki olaylar üniversitenin Tandoğan Kampüsü'ne de sıçradı. İddiaya göre, Fen-Edebiyat Fakültesi'nin kantinine gelen iki öğrenci 1968'lerin sol siyasi görüşlerini simgeleyen liderlerinin fotoğrafları bulunan bir pankart asmak istedi.

  Bir başka grup ise buna karşı çıktı. Pankart asılmasına karşı çıkanlardan olduğu iddia edilen öğrencilerden biri elinde satırla öğrenciler Ali D. ve Çağlayan Ç.'ye saldırdı. Kimliği belirlenemeyen saldırgan, iki öğrencinin başlarına ve bacaklarına satırla vurduktan sonra olay yerinden uzaklaştı. Öğrenciler güvenlik görevlileri tarafından acil servise kaldırıldı. Öğrencilerin durumlarının iyi olduğu öğrenildi.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Üniversiteler de sadece bir düşünceyi benimseyen öğrenciler yoktur. Üniversiteler eğitim alanları olduğu için bir çok görüşü benimseyen farklı kişiler oluyor. Buda olayların çıkmasına neden oluyor. Özellikle solcu ve sağcı öğrencilerin kavgaları yıllardır ön planda oluyor. Son bir iki yılda da hizbullahı destekleyen öğrencilerin de olaylara karışmalarıyla üniversiteler iyice karıştı. Okul idarecilerinin aldığı güvenlik önlemlerine rağmen çatışmalar kaçınılmaz oluyor.
+ Yorum Gönder