+ Yorum Gönder
Dünya Ülkeleri ve Yurtdışı Geziler Forumunda Üçüncü Dünya Ülkesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Üçüncü Dünya Ülkesi
  Üçüncü Dünya Ülkesi

  Soğuk savaş boyunca birinci (mavi), ikinci (kırmızı), üçüncü (yeşil) dünya ülkeleriÜçüncü Dünya Ülkesi kavramı ilk olarak Fransız bilim adamı Alfred Sauvy tarafından 1952 yılında ortaya atıldı. Bu kavram, günümüzdeki anlamına kavuşmadan önce Sauvy tarafından devrim öncesi Fransa’sında Ruhban Sınıfı-Asiller ve Köylüler şeklindeki özetlenebilecek üçlü yapının üçüncü ayağı olan Köylülerle, günümüzün sanayileşememiş ülkeleri arasında bir analoji kurmak için kullanılmıştı.

  Daha sonraları ise üçüncü dünya ülkesi kavramı, gelişmiş ülkeler-komünist ülkeler ve diğerleri olarak adlandırılabilecek bir sacayağının üçüncü kısmı, yani diğer az gelişmiş ülkeler için kullanılmaya başlandı.

  1. Dünya ülkeleri: ABD ve müttefikleri
  2. Dünya ülkeleri: Sovyetler Birliği, Çin ve müttefikleri
  3. Dünya ülkeleri: Tarafsız ülkeler ve Bağlantısızlar Hareketi
 2. Fatma
  Administrator

  Üçüncü Dünya Ülkeleri kavramı üç aynı anlamda kullanılmaktadır. Bunlardan biri Gelişmiş Sanayi Ülkeleriyle sosyalist ülkeler dışında kalan ülkeler anlamındaki kullanımdır. Gelişmiş sanayilere sahip ülkeler ve büyük sosyalist ülkeler, aslında kısaca Rusya ve Amerika, dışında kalan, nispeten daha az sanayileşmiş ülkeleri tanımlamak amacı ile “Üçüncü dünya ülkesi” tanımı kullanılır olmuştur.
+ Yorum Gönder